Гръцкият парламент прие пакет за съкращаване на разходите в бюджета за 2012 г. на обща стойност 3,2 млрд. евро, съобщи АП.
Общо 202-ма гръцки депутати подкрепиха орязването на харчовете, за да направи страната им следващата стъпка в замяна на новата спасителна програма за 130 млрд. евро. Против мерките гласуваха 80 от гръцките народни представители.
Предвижда се минималната заплата в Гърция, която в момента е в размер на 751 евро за частния сектор, да бъде намалена с 22% до 586 евро със задна дата от 14 февруари, допълва агенцията. За заетите под 25-годишна възраст обаче минималното възнаграждение се орязва с една трета.
Властите в Атина налагат лимит и при колективните договорки за възнагражденията и променят процеса на трудовия арбитраж. Някои от мерките ще продължат да действат докато безработицата в страната не падне под 10 на сто.
Държавните пенсии над 1 300 евро се съкращават с 12%, орязват се и заплатите в публичния сектор, включително на полицаите и пожарникарите.
Разходите за пенсии ще бъдат намалени с 400 млн. евро, а за образование и здравеопазване – с повече от 170 млн. евро. Субсидиите за държавната здравна система ще бъдат орязани с 500 млн. евро, а разходите за лекарства – с 570 млн. евро. Допълнителни 400 млн. евро ще бъдат съкратени от бюджета за отбрана.
Ревизира се и бюджетът на Гърция за настоящата година, като прогнозата за дефицита в хазната се увеличава на 6,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната от първоначално предвидените 5,4%.
Предстои в сряда гръцките депутати да гласуват законопроект, с който всички икономически мерки да бъдат приложени на практика.
Съкращенията на публичните разходи предизвикаха вълна от недоволство в Гърция. Във вторник стотина униформени полицаи, работници от бреговата охрана и представители на синдикатите в противопожарната служба протестираха пред парламента в Атина. Групата изгори и германския флаг от времето на нацизма, тъй като именно Германия настояваше най-много за прилагането на тежките икономически реформи в замяна на второ спасително финансиране.
Вчера председателят на Европейския парламент Мартин Шулц беше на посещение в гръцката столица. В речта си той подчерта, че страната трябва да остане в еврозоната.
„Трябва да направим всичко възможно да предотвратим колапса на еврото“, коментира Шулц, като допълни, че гръцкото правителство трябва да предприеме и мерки за насърчаване на растежа, а не само орязване на разходите.
Днес премиерът на Гърция Лукас Пападимос ще се срещне с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Двамата ще обсъдят възможностите за връщане на гръцката икономика към растеж, отбелязва Bloomberg.
Миналата година БВП на Гърция се сви с 6,8% и се очаква и през 2012 г. да отбележи спад за пета поредна година.
Синдикатите в Гърция планират нов протест днес пред службите на Европейската комисия в Атина. Демонстрацията е част от общоевропейското движение срещу икономическите мерки и свиването на разходите, като шествия се очакват в Мадрид и Лисабон.
преди 12 години ..........22% на 1300 евро пенсия майна.........малко им е......докато не падне на 400 да не спират, да ги вид'а Елините толкова ли ще са " отворени" ........смешници.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не им оставиха друг избор....вече... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не залагах, че гръцките политици ще залазят чак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар