Сделката с гръцките кредитори ще се разпадне, след като през април в Атина бъде избрано ново правителство, прогнозира хедж фонд мениджърът Денис Гартман, цитиран от CNBC.
Въпреки че инвеститорите се надяваха, че споразумението ще доведе до успокояване на ситуацията в силно задлъжнялата балканска страна, Гартман посочва, че заложените цели, особено тези за понижаване на съотношението на дълг към брутен вътрешен продукт (БВП), както и мерките за бюджетни икономии, имат малък шанс да бъдат изпълнени.
„Всичко, което политиците могат да направят е да отложат фалита с няколко седмици, или в най-добрия случай с няколко месеца“, пише Гартман в писмо до свои клиенти. „Гърция ще фалира, но вероятно не докато сегашното правителство е на власт“.
Рязкото понижение на минималната работна заплата, разходите за здравеопазване и пенсиите никога няма да бъдат приети от хората по гръцките улици, допълва той.
След два месеца гърците ще избират нов парламент и последните проучвания говорят за нарастваща популярност на левите партии, които се противопоставят на мерките за бюджетни икономии.
След изборите ще имаме ново правителство и никой не трябва да се съмнява, че първото му решение ще е да зачеркне всички споразумения, посочва той.
Гартман определи като комична заложената цел дълговата тежест на страната да бъде понижена до 120% от БВП до 2020 г., тъй като според него, изчисляването на подобен показател за следващите 8 години е невъзможно.
Ратифицирането на споразумението от всички европейски страни също е под въпрос. Анализатори на Nomura Securities се съмняват, че Финландия и Дания ще подкрепят сделката.
„Фактът, че споразумението е постигнато е положителен, тъй като то предотвратява един непосредствен и хаотичен фалит“, се казва в анализа на Nomura. „Въпреки това сделката тепърва предстои да бъде ратифицирана от парламентите на всички европейски страни, като съществуват определени рискове за гласуването във Финландия и Дания“.
Според Гартман обаче, рисковете са дори още по-сериозни.
Рецесията в Гърция скоро ще прерасне в депресия, тъй като страната се опитва едновременно да възстанови конкурентоспособността си и да затегне фискалната дисциплина – нещо, което докарва гърците до „отчаяние“, изтъква Гартман. Те ненавиждат икономиите, които страните от еврозоната и особено Германия им налагат.
„Нещата се свеждат до това, че Гърция и Германия на практика са във война“, казва Гартман.
Той препоръчва на клиентите си да продават евро, което след обявяването на сделката поскъпна спрямо останалите глобални валути.
преди 12 години Наскоро гледах "Зорба гъркът". Доста бедна картинка са били едно време сравнено с България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ...има ли още някой, който да повярва че маляките ще си зарежат узото и ще заработят като пчелички???..та те са свикнали след като си изпият узото и изядат мезето да трошат чаши и чиний в земята а ориенталският им девиз е: "по-добре гладен от колкото уморен"...щом никой, никога от прадедите им не е работил нека никой не се съмнява че кредиторите им ще пият по една студена вода и толкова...това си е направо класически отложен за по-удобен момент във времето фалит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ейй много ги е страх от САЩ ако Европа дръпне напред.То не беше плюене, подводни камъни с укриването на дълга на Гърция чрез Голдман сакс и т.н.САЩ трябва да разберат едно:ако искат да продължават да са лидери на Света, трябва да се откажат от досегашната си политика за печатане на долара в гигантски мащаби.Никой не е прогресирал или избегнал фалит като е плащал дълг с нов дълг !Просто няма такъв вариант ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И като зачеркне споразуменията пари отдека? отговор Сигнализирай за неуместен коментар