Стотина облечени в черно демонстранти наскоро обикаляха из центъра на Атина с възгласи „Хляб, образование, свобода!“ На фона на тежките сблъсъци в гръцката столица едва ли някой им е обърнал особено внимание.
Гърците обаче с горчивина осъзнават, че хлябът, образованието и свободата ще си останат напразна мечта за години напред заради тежките икономически мерки, които правителството и парламентът гласуваха, за да си осигурят втори спасителен финансов пакет, пише британското издание The Telegraph.
Атиняните обитават град, в който социалното недоволство напълно се е отразило на физическите обекти в столицата. Пълно е с разбити покрай протестите светофари, чийто ремонт е последна грижа на държавата, стените са изрисувани с графити, виждат се магазини с буквално заковани врати и прозорци, а по ул. Стадиу все още стърчат опожарените паметници на тежките среднощни сблъсъци между антиправителствените демонстранти и полицията.
Най-тежко пострадалите от гръцката криза и икономиите обаче са младите хора. За пет поредни години на икономически спад безработицата сред младежите до 25 години успя да достигне 48%.
Вероятно най-рязък скок в Гърция обаче са отбелязали самоубийствата. Статистиката сочи, че през 2008 г. те са били 2,8 на 100 хил. души, а сега са 6 на 100 хил. души.
Изданието дава пример с безработна 25-годишна детска учителка, която за кратко е била сервитьорка. От известно време тя живее при семейството си и е поставена в принудителна зависимост от родителите си. В подобно положение е изпаднала и сестрата на същото това момиче, която е магистър по психология и владее три езика.
Масово младите гърци в положението на двете сестри смятат да не гласуват на изборите през април. Това е единственият начин според младите да демонстрират презрението си към политическия елит. В страната се шири мнението, че не може да се очаква нищо от което и да било правителство, а е най-добре всеки да се спасява сам.
Изданието посочва, че най-големите жертви на кризата – младите гърци, няма как да бъдат винени за ситуацията в страната им. Виновни са всъщност предишните поколения, които гласуваха за корумпирани правителства, назначаваха на работа „свои хора“ и умело избягваха плащането на данъци.
Това е поколението, което през 1973 г. започна бунта в Атинския политехнически университет, свали военния режим и доведе демокрацията. Същото това поколение докара Гърция до инвалидната количка.
Младите гърци виждат възможност за спасение само в емиграцията. Много от образованите млади хора заминават за Лондон и Берлин, а тези, които са решили да останат или нямат никакви доходи и живеят със семействата си, или работят буквално за без пари, защото шефовете им не им плащат.
Половината от дребния бизнес в Гърция не е в състояние да посрещне разходите за работни заплати. Повече от четвърт от малките фирми фалираха от 2009 г. насам на фона на все по-заниженото доверие в банковата система на страната. Доказателството – оттеглянето на спестяванията.
Утвърдените лява и дясна партии – ПАСОК и Нова демокрация, се редуват във властта още от зората на съвременната гръцка демокрация, която започна през 1974 г. Гръцките граждани обаче изпитват сериозни съмнения, че политическата система в страната ще се справи с икономическите предизвикателства, пише изданието.
Най-големият удар обаче далеч не е икономически, смята вестникът. Гърция трябваше да понесе тежък удар по националното си достойнство, което подкопа вярата и в държавността, и в отделния човек.
преди 12 години Леле, колко ми е жал за младите гърци ....и за старите също отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Пълна лъжа! Българите са най-голямата жертва на кризата! Която в България е вече 40 години! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Противопоставянето на поколенията ми се струва малко пресилено и неточно. Всеки грък от "предишното" поколение е убеден, че е печелил, крил е данъци и се е уреждал на работа с връзки, за да подсигури децата си - било с имоти, кола, образование, работа. Е, отишло е нещо и за таверна, но пък и кръчмарят има деца. Младото поколение да не би да е възникнало без родители? И къде ще отидат семейните вложения на старото поколение? Разликата между поколенията е по-скоро в икономическите и политически условия, които няма как да не се променят - в случая - по-рязко от обикновено, но едва ли чак колкото при нашия "преход". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години " ....лява и дясна партии ПАСОК и Нова демокрация" - ХА-Ха-ХА, лява и дясна партии .... и врели некипели. Може да се чете и като БСП и СДС и т.н. и т.н.Важното е че целта е постигната - "В страната се шири мнението, че не може да се очаква нищо от което и да било правителство, а е най-добре всеки да се спасява сам." Те това е! Усилията не са отишли напразно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да се чете ГЪрция отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Грешка, Гурция ще я оправят. Има малка разлика. Нашата паница отдавна е празна и то благодарение на подобни машинации. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тепърва ще излиза информация за пладнешкия обир който са спретнали политическата върхушка в Гърция . Ако приемем България като сравнима величина : то на гътрците стандарта на живот е 2-4 пъти по добър от Българския а в същото време задлажнялоста е 10 пъти по голяма . Въпросът е : къде е разликата ? Според мен корупцията в България ще им се стори като абсолютно незначителен проблем на фона на корупционите практики в Южна Европа на господата от ЕС . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години да така е ще се оправи показаха как се разиграва светът и сега вси4ки знаят коя е гърция....горките млади гърци да ти стане жал отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Гърциа ще се оправи, погледнете си в вашата паница. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години хак им е на гърците, много голям го вадеха сега да им доиде акъла, *** гадна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар