IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дж. Фридман: Германия е съучастник в неразумните кредитни практики на Гърция

За да насърчи износа си тя даде възможност на държавите от еврозоната да получат достъп до заеми при лихвени проценти, които не заслужават, твърди политологът

16:34 | 06.02.12 г. 6
Дж. Фридман: Германия е съучастник в неразумните кредитни практики на Гърция

Фридман посочва, че германците са използвали институциите и практиките на ЕС, за да засилят търсенето на техните продукти. „Чрез валутния съюз Германия даде възможност на други държави от еврозоната да получат достъп до кредити при лихвени проценти, които същите тези икономики не заслужават“, пише в анализа. „В този смисъл Германия насърчи търсенето на износа си чрез улесняване на безотговорните практики за кредитиране в цяла Европа“, заключава Фридман.

Спасителни мерки в ЕС в истинския смисъл на думата биха били пагубни за германската икономика, тъй като ще доведат до спад в потреблението, което ще засегне сериозно германския износ, посочва още той. Гърция е част от европейската система и правилното й функциониране е част от германските стратегически интереси.

„Германците твърдят, че гърците са измамили своите кредитори и Европейския съюз. По-изчерпателното обяснение обаче включва и факта, че германците доброволно са си затваряли очите за това“, пише още Джордж Фридман.

Той допълва, че със сигурност Германия е била съучастник в неразумните кредитни практики, които са довели Гърция до затруднение. Анализаторът отбелязва още, че е напълно възможно гърците да крият истината за състоянието на икономиката си от кредиторите, но дори това да е вярно, германското предложение за отказ от суверенитета е прекалено.

В тази ситуация Атина има две възможности за избор. Първата е да поеме отговорност за дълговете си при договорените вече условия, да ограничи бюджетните разходи и да увеличи данъците. Втората възможност е Атина да обяви фалит. Според Джордж Фридман обявяването на несъстоятелност се е превърнало в уважавана стратегическа опция и затова гръцките власти трябва да обмислят възможните последствия от обявяването на фалит.

Според Фридман обявяването на фалит действително ще изхвърли Гърция от световните финансови пазари. И при сегашното положение обаче Атина има ограничени възможности за финансиране чрез пазарите, посочва той. Още повече, че не е ясно дали кредиторите ще откажат напълно да финансират Гърция след обявяването на фалит.

Анализаторът посочва, че досега Атина няколко пъти е изпадала в невъзможност да се разплаща с кредиторите си и винаги досега е успявала да се върне на пазарите.

Фридман пише още, че цената на фалита за Гърция се изразява във връщането на драхмата като национална валута, което всъщност би допринесло за засилването на националния суверенитет. Той обаче допълва, че и оставането в еврозоната, и връщането към драхмата ще бъдат „икономическа болка“ за страната. Въпросът обаче е в политическите последствия за Атина, ако се случи държавата да загуби суверенитета си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
ThrownInTheMusic
преди 12 години
Другият важен фактор е идеологията за "общ Европейски дом". Днешните Европейски политици, са си изградили цялата кариера през последните 20+ години върху тази идея и от чиста "вяра" не са в състояние да се разделят с миналото. Отделно, че не изглежда добре да сменяш посоки, че дори ако го направят, те престават да "бъдат".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 0
Ибн ал Кан
преди 12 години
Германия си 'плати' с отписването на част от гръцкия дълг, така че автоматично прокарваната теза в този ПОЛИТИЧЕСКИ коментар става невярна.Ясно е и защо подобни 'анализи' идват от Америка и GB.Популизмът на гръцките правителства е ясно изразена тенденция още от времената след военната хунта - много преди появата на еврото!Гръцкият случай си е най-обикновена финансова пирамида, която поради ЕС членството и световната кредитна истерия допреди кризата не се беше срутила!Ще го напиша така: кредиторът от последна инстанция на американските и британските дългове е целия свят, докато на еврозоната и гръцкия дълг - немският данъкоплатецИли американските банки и ФР не са си затваряли очите с безумната си кредитна експанзия?! Хахааа!. И това е съшностната разлика: плати ли Германия за гръцкия обяд ще има изборни ритници, което никой политик в Германия не би допуснал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
supertrader
преди 12 години
Като резултат немското индустриално произвотство е раздуто 3 пъти !!!!!!Т.е.ако не бяха подработени по този начин нези пазари , концерните щяха да произвеждат 3 пъти по малко стоки. Както самите те твърдят - произвеждат високотехнологична и много скъпа продукция, но за нея чак такъв пазар няма реално...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
supertrader
преди 12 години
За директен инструктаж едва ли може да става дума , но косвенно германските политици са влияли на схемата и продължават да влияят , ако не по отношение на Гърция ..то по отношение на другите в ЕЗ. Да обаче те са същинските и директни виновници за нарастването на дълговете на задлъжняващите ! При това нещата се се случват напълно съзнателно и немците въобще не са били под въздействието на някаква упойка или упойваща лъжа. Германия има отромен дълг , който есе изчислява на около 2 трилиона евро , и на малко повече долари и дългът е доларов. Поради високия си кредитен рейтинг и въпреки недобрата си кредитна история , защото самата Германия е от дължавите фалирали доста често в миналото и това няма как да се скрие..на Германия и даваха пари с ниска лихва и тя успява да продаде своите ДЦК с много ниска лихва . Автоматично тези пари тя ги е пръснала между тези държави , които асимилира като пазар и им унищажава местното производство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
rainmaker
преди 12 години
Да поразсаждавеме логично. Едно правителство взема заеми за да покрие дефицита в бюджета. Дефицита се получава когато управляващите политици по чисто популистки причини решават да похарчат повече отколкото могат да си позволят за да може електората им да е доволен и да останат на власт/бъдат преизбрани.Проблемът идва от това че системата не създава предпоставки тези управляващи политици да планират дългосрочно в бъдещето. И какво се получава. Ние сега ще увеличим разходите, ще си запазим власта, ще ни изберат на следващите избори а какво ще стане след примерно 10-15 години да му мислят следващите. Това не е наш проблем. И това е така след като системата не предвижда лична отговорност.Относно правителствените заеми. В горната ситуация правителството издава облигации на международните пазари. След като Гърция имаше инвестиционнен ратинг от А- банки, фондове и т.н. които имат свободен ресурс ги купуват. Доходноста на тези облигации се определя от интереса на пазарните участници. Идеята че примерно германското правителство е инструктирало германските банки и фондове да купуват гръцки бондове за да може след това гръцките потребители да купуват германски стоки е смешна. Гърция е прекалено малък пазар за германия за да си правят труда с такива схеми.Единствената вина на Германия е че е повярвала на гръцките управляващи че предоставят верни данни и ги приемат в еврозоната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 5
lozkhris
преди 12 години
Анализът е съвсем верен. Първо,Германия даде пример на всички като наруши,при това не един път Пакта за Стабилност,който сама създаде. Второ,егоистичното и смовлюбено вторчване в собствения си износ е пряко следствие от действието на мощната корпоративна прослойка,която управлява Федералната Република.В момента Германия има интерес да поддържа статуквото в еврозоната, при това със скъпо евро и то на всяка цена.От една страна скъпото евро прави суровините евтини, а готовият продукт скъп и гарантирано продаден в Европа.А като се задушават останалите производствени мощности в Италия, Испания и/или Ирландия, немските продукти ще се купуват още по-гарантирано - просто няма избор. Гърция е специален случай-всички знаеха,че гърците са с дупки в дланите и пръскат пари като за световно.Но кой спря това през 2002-2007?Кой каза истината?А кой продължаваше да налива пари? Гърция трябва да напусне еврозоната-всички го знаят.А Германия-да се примири с 4% инфлация за няколко години
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още