На финансовите пазари вече се наложи мнението, че след Гърция на ръба на платежоспособността ще се озове Португалия и тази година също ще се нуждае от втори пакет за облекчаване на дълга.
На това настроение обаче се опълчва Алберт Йегер, представител на Международния валутен фонд (МВФ) в Лисабон. Той смята, че оздравителната програма на правителството е проработила и формира основата за завръщане на страната на капиталовите пазари.
Данните за бюджетното изпълнение за 2011 г. все още не са официални, но правителството вероятно е изпълнило заложените цели, особено след решението за национализиране на част от пенсионните фондове на банките, казва Йегер в разговор с германския Handelsblatt.
Според него обаче ключът е в изпълнението на бюджет 2012, с чиято помощ консолидиращата програма трябва да следва плана. МВФ е уверен, че дефицитът през текущата година ще падне до 4,5%. Освен това бюджетната политика на правителството демонстрирала, че приема като своя задача тази програма, което е решително за прилагането на толкова амбициозен план за фискална консолидация.
За разлика от Гърция, в Португалия програмата се подкрепя от солиден политически и социален консенсус. „Нашият опит показва, че успехът на подобна програма зависи също и от политическо единство в страната. В допълнение, държавният дълг на Португалия е много по-нисък и системата за събиране на данъците е много ефективна. И накрая, страната вече постигна първите, многообещаващи стъпки за справяне с проблема на конкурентоспособността“, заявява Йегер.
МВФ е уверен, че с изпълнението на тази програма Португалия може да се върне на финансовите пазари. „Програмата е предназначена за защита на държавата и на банките от удари, особено през първите две години, когато поема голяма част от програмата за финансиране. И накрая, Португалия може да се възползва и от координираната политика срещу кризата на европейско ниво“, завършва представителят на фонда.