Европейските банки ще се възползват от извънредния механизъм за финансиране на Европейската централна банка (ЕЦБ), като на аукциона през февруари изтеглят два пъти повече заеми отколкото през декември – поредно доказателство за липсата на ликвидност в региона, пише Financial Times.
Няколко от най-големите европейски банки са признали пред Financial Times, че могат да удвоят или утроят заявките си за предлаганите от ЕЦБ 3-годишни заеми на предстоящия аукцион на 29 февруари.
„Банките няма да са толкова стеснителни втория път“, посочва директорът на голяма банка в еврозоната. „Трябваше да изтеглим повече още при първия аукцион“.
Трима изпълнителни директори на европейски банки, пожелали анонимност, заявяват, че планират да увеличат участието си в програмата на ЕЦБ между два и три пъти.
В писмо до клиенти Goldman Sachs прогнозира, че през февруари банките могат да изтеглят два пъти повече средства, отколкото през декември, когато над 500 финансови институции получиха 489 млрд. евро. „През февруари съвсем лесно могат да бъдат изтеглени още 1 трлн. евро“, посочва високопоставен банкер. „Сумата може да е и много по-голяма, ако ситуацията на пазарите се влоши“.
Новоизбраният президент на ЕЦБ Марио Драги стартира програмата за извънредно финансиране през декември, в опит да предотврати нова кредитна криза. Облигации на европейски банки за 230 млрд. евро достигат матуритет през първото тримесечие на 2012 г. За момента, повечето банки в региона имат ограничен достъп до фондовите пазари.
ЕЦБ предлага заемите при лихва от 1%, колкото е основният лихвен процент на банката.
Според анализаторите, банките са използвали част от изтеглените суми, за да инвестират във високодоходни облигации на страни от еврозоната, с което са помогнали за понижаването на цената на кредитирането за редица изпитващи затруднения страни, като Италия, Испания, Ирландия и Гърция.
Решението на ЕЦБ да разшири спектъра от ценни книжа, които приема като обезпечение от страна на банките при отпускане на нови заеми, също се очаква да насърчи участието на финансовите институции във втория аукцион.
Драги посочва, че през февруари очаква „чувствително“ нарастване на апетита към 3-годишните заеми, предлагани от централната банка.
Аукционът през декември е бил доминиран от италианските банки, разкриват данни на Morgan Stanley. Значителни заеми са били изтеглени и от испански, френски и германски институции.
преди 12 години И кото ги изтеглят тези кредити за да купуват токсични облигации какви ще им бъдат рейтингите после. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Лихвата на ЕЦБ трябва да е поне колкото инфлацията в ЕЗ. Всичко друго е помощи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За мене загадката е как ще се конструира играта, така че кредитираните търговски банки да спечелят и за капитал, и за връщането на кредитите, и за високи бонуси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И каква е пък тази липса на ликвидност като 12-месечният EURIBOR е 1,76%. През 2008 г., когато наистина имаше ликвидна криза, беше станал 5-6%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да, онази програма на ФЕД за освобождаване на банките от токсични активи и тази на ЕЦБ за тригодишни кредити при 1% лихва за банките срещу залог на ДЦК и с джънк статут - *** че ги различи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За това иде реч ,всичките завоалирани приказки е да се прикрие печатницата и да няма рязък скок на инфлацията и да се спасят БАМКИТЕ отговор Сигнализирай за неуместен коментар