Необмисленото ограничаване на бюджетните разходи може да „задуши“ перспективите за растеж, заяви изпълнителният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, цитирана от BBC.
„Програмите за бюджетни икономии трябва да са изготвени специфично за всяка една отделна страна“, посочва Лагард. „Не трябва да се налагат общи решения.“
„Не смятаме, че фискалната консолидация трябва да е еднаква навсякъде“, допълва тя.
Някои страни трябва да направят всичко възможно и то веднага, за да консолидират бюджетите си, но други разполагат с време за маневриране. Те трябва да обмислят, как е най-уместно да постъпят, за да си помогнат най-ефективно, посочва изпълнителният директор на МВФ.
Всеки план за консолидация трябва да е изготвен на базата на специфичните особености на дадената страна, изтъква тя.
Щатският финансов министър Тимъти Гайтнър също изрази опасения за вероятните последствия от бързата фискална консолидация.
Според Гайтнър съществува риск мерките за бюджетни икономии да доведат до рецесионен „цикъл“.
„Съществува риск, че всяко разочарование от темпа на растежа ще бъде посрещано с нови икономии, които ще водят до още по-слаб растеж. Това е цикъл, който трябва да бъде избегнат, ако искаме да преодолеем финансовата криза“, коментира той.
преди 12 години До къде я докарахме ? Някаква изкуфяла и грозна като вещица бабишкера да ни дава акъл и прогнози ! ? Толкова ли няма млади и кадърни икономисти да поемат управлението ? Има ли пилот в самолета ? ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Крис криси... кредитния растеж никога няма да се върне... как не го разбра. Дойде времето да се плащат сметките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар