През 2012 г. банките в еврозоната трябва да рефинансират дългове за над 765 млрд. евро. В същото време инвеститорите продължават да странят от повечето европейски банки.
„Хората не са готови да кредитират банковия сектор, така че ЕЦБ продължава да наводнява пазара с евтини пари“, казва Кристофър Уийлър, анализатор на Mediobanca SpA в Лондон. „Това обаче е временно решение. С тези заеми ЕЦБ печели време като се надява, че нещата ще се оправят“.
Банките в Италия, Испания и Франция използват заемите, за да изкупуват местни ДЦК, печелейки от разликата между ниската лихва на централната банка и високата доходност по държавните облигации, посочват анализаторите.
В писмо до клиенти от 18 януари анализаторът на Morgan Stanley Хю Ван Стийнс посочва, че половината от рекордното количество кредити отпуснати от ЕЦБ през декември са били изтеглени от италиански и испански банки.
По оценка на Morgan Stanley основни клиенти на централната банка са били италианските банки, като UniCredit SpA, най-голямата финансова институция в страната, е изтеглила 12,5 млрд. евро, Intesa Sanpaolo SpA, втората по-големина банка - 12 млрд. евро, а Banca Monte dei Paschi Di Siena SpA - 10 млрд. евро.
Испанската Banco Popular Espanol SA е взела на заем 6 млрд. евро, докато Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA - 5 млрд. евро, сочат данните на Morgan Stanley.
Bankinter SA е изтеглила от ЕЦБ 5 млрд. евро, обви изпълнителният директор на банката Мария Долорес Данкауза.
Френските банки BNP Paribas SA, Societe Generale SA, Credit Agricole SA и BPCE SA също са се възползвали от кредитната линия на ЕЦБ, коментират анализаторите на Morgan Stanley.
През февруари банките могат да изтеглят между 150 млрд. и 400 млрд. евро, посочва Стийн.