През тази седмица Португалия постигна споразумение със синдикатите за амбициозна реформа на пазара на труда и проведе най-големия си аукцион на дълг откакто поиска спасителна помощ от европейските си партньори.
Предизвикателствата пред страната обаче предстоят, пише Ройтерс. Въпреки последните успехи на пазарите страната е смятана за следващия кандидат за фалит след Гърция.
Опасенията за фалит на Португалия се засилиха заради рекордния ръст на доходността по правителствените облигации. Лихвата по 10-годишните книжа се колебаеше около 14,8%, а вероятността от фалит на страната се увеличи до близо 67 на сто.
Резкият ръст на лихвите по облигациите на Лисабон се дължи основно на решението на Standard & Poor's да понижи рейтингите на няколко държави от еврозоната. Агенцията присъди на Португалия неинвестиционен рейтинг.
“Португалия беше единствената страна, която наистина пострада от понижението на рейтингите, тъй като тя е изключително сложен случай”, коментира Жил Мое от Deutsche Bank. “Португалия комбинира свръхзадлъжнялостта на частния сектор, както е в Испания, с високия публичен дълг подобно на Италия”, допълни той.
Основният проблем за Лисабон е времето, с което правителството разполага за преструктуриране на икономиката.
Тази година ще бъде най-тежката за страната, която ще трябва да мине през тригодишна болезнена икономическа програма. Кабинетът прие тежки реформи, сред които са вдигането на данъците и елиминирането на две месечни заплати за служителите в публичния сектор.
Съществуват и съмнения, че португалското правителство ще се справи с поставените цели за свиването на бюджетния дефицит въпреки обещанията на властите.
преди 12 години Аха и тези като Гърците с по 14-15 заплати, то и нас ни мързи ама поне не сме толкова нагли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар