По-ефективното управление на отпадъците и рециклирането биха могли да доведат до създаването на над 400 хил. работни места до 2020 г. и да увеличат оборота в сектора на управлението и рециклирането на боклука с 42 млрд. евро.
Това показват резултатите от проучване на Европейската Комисия (ЕК), съобщиха от пресслужбата на представителството на ЕК в България.
Управлението на отпадъците все още има неизползвани икономически възможности с голям потенциал за развитие. През 2008 г. оборотът на сектора, в който са заети 2 млн. души, възлезе на 145 млрд. евро, или около 1% от брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС, посочват от Брюксел.
Придържането към политиката на ЕС и пълното прилагане на законодателството в областта на отпадъците би помогнало да се създаде сектор с 2,4 млн. работни места и общ годишен оборот от 187 млрд. евро, изчислява Еврокомисията.
От ЕК са установили, че в много от страните-членки на Европейския съюз няма подходяща инфраструктура за разделно събиране и рециклиране на отпадъците. Освен това някои от държавите от Общността предпочитат да използват сметищата като вариатн за управление на отпадъците.
„Трябва да разглеждаме отпадъците като ресурс, а заравянето на този ресурс в земята е недалновидно решение", коментира еврокомисарят по околната среда Янез Поточник.
По думите му резултатите от проучването на ЕК показват, че управлението и рециклирането на отпадъци могат съществено да спомогнат за икономическия растеж и създаването на работни места. „При положение, че съществуващото законодателство се прилага правилно, е възможно да избегнем замърсяването, скъпоструващите дейности по почистване, както и здравословните проблеми“, смята Поточник.
Еврокомисарят напомня още, че рециклираните материали са по-евтини от новите, и намаляват както емисиите на парникови газове, така и зависимостта на Общността от вноса.
ЕК препоръчва осигуряването на по-качествено наблюдение върху прилагането на еврозаконодателството по отношение на боклука, повишаване на разходите за депониране на отпадъците в сметища, както и подобряване на капацитета на Европейската агенция за околната среда за наблюдение на равнище ЕС.