Представители на сините чипове като Johnson & Johnson, Pfizer и Peugeot са сред компаниите, подпомагащи боледуващите европейски банки в странна смяна на установените роли на клиенти и кредитори, пише Ройтерс.
Източник, запознат с т. нар. репо сделки, или краткосрочно обезпечено кредитиране, заяви, че двете американски фармацевтични компании и френският автопроизводител са последните, поели подобен ангажимент.
Европейските банки се стремят да си осигурят средства в брой за финансиране на ежедневните си нужди и до голяма степен прекратиха кредитирането помежду си заради опасенията, че дълговата криза в еврозоната може да създаде проблеми за останалите от сектора.
Вследствие на създалата се ситуация група добре известни, натрупали кеш компании, които имат солидни приходи в брой, се появиха на пазара на репо сделки, който досега бе доминиран изцяло от банките.
Участник на пазара сподели, че богатите компании вече имат дял от около 25% в сделките, които са подплатени със строги гаранции.
„В миналото компаниите бяха щастливи да вложат своя кеш в банките срещу лихва, но без гаранции“, заяви Франк Райс, който отговаря за част от репо сделките в Euroclear в Брюксел. „След кризата виждаме, че компаниите се включват в репо сделките, където срещу парите в брой, които отпускат, получават гаранции“, добави той.
В момента Европейската централна банка осигурява основните спасителни средства за банките и вече е изляла стотици милиарди евро в брой на пазара.
Банките обаче влагат по-голямата част от получените назаем средства отново в ЕЦБ, без това да повишава доверието помежду им и взаимното им кредитиране. Те плащат и на застрахователи и пенсионни фондове, за да поемат техните неликвидни облигации в замяна на по-добри в отчаян опит да си осигурят изключително необходимите средства в брой от ЕЦБ, която единствена осигурява кеш срещу гаранции.
От друга страна най-големите европейски компании стоят върху планини от пари, в случаите с British Petroleum и Volkswagen на стойност над 20 млрд. евро.
Според международната рейтингова агенция Moody's най-големите европейски компании са разполагали с общо 872 млрд. долара в брой в средата на 2011 г.
Повечето от тях обаче са доста ревниви, когато се говори за финансите им, така че отказват коментар по темата с репо сделките.