Европейските борси записаха сериозен спад днес при нисък апетит за покупки, след като вчера американският Федерален резерв не обеща нови мерки за стимулиране на ръста, а днешните коментари от Германия отрекоха възможността Европейската централна банка да бъде използвана за борба с дълговата криза в еврозоната, съобщи CNBC.
Общоевропейският индекс FTSEurofirst 300 се понижи с 1,9% до 954,36 пункта, завършвайки под средната си стойност за последните 50 дни от 967,35 пункта, което се смята за „мечи“ признак на пазара.
Основните индекси във всички западноевропейски държави загубиха територии.
Във Франция CAC 40 заличи 3,3% до 2 976,17 пункта, като акциите на BNP Paribas понижиха стойностат си със 7,4% до 27,87 евро, а тези на Societe Generale SA потънаха с 8% до 16,31 евро.
Германският индекс DAX загуби 1,72% до 5 675,14 пункта, като акциите на Bayerische Motoren Werke AG поевтиняха с 5,1% до 50,25 евро, а тези на Volkswagen AG понижиха стойността си с 4,5% до 114,95 евро.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви пред парламента на страната за пореден път, че Германия не подкрепя емитирането на общи еврооблигации като средство за преодоляване на дълговата криза в еврозоната, а президентът на германската централна банка Йенс Вайдман отхвърли идеята ЕЦБ да печата пари, визирайки програмата на финансовата институция за изкупуване на държавни облигации на държави от еврозоната в затруднено финансово положение.
Във Великобритания FTSE 100 отстъпи с 1,1% до 5 366,80 пункта, като акциите на Eurasian Natural Resources Corp. загубиха 5,6% от стойността си до 611 пенса, след като цената на медта в Лондон падна до 7-седмично дъно, а тези Logica Plc потънаха с 16% до 62,1 пенса, след като компанията понижи прогнозите си за печалба за годината и разшири програмата си за преструктуриране, което ще изисква допълнителни 80 млн. паунда и съкращаването на 1 300 работни места.
Италианският индекс FTSE MIB се понижи с 2,8% до 14 430,02 пункта, след като при днешната емисия на 5-годишни държавни облигации доходността се повиши с 0,18 процентни пункта до 6,47%.
„Доходността по италианските облигации е все още твърде висока и има доста опасения дали тези нива са целесъобразни, заяви Джо Ръндъл, ръководител на търговския отдел в ETX Capital. „Това се отразява негативно на акциите, тъй като инвеститорите се притесняват за рискове за икономиката, ако политиците не успеят да стабилизират еврозоната. Виждаме все повече инвеститори да залагат на къси продажби“, добави той.
Съобщение на европейската статистическа служба Евростат показа, че индустриалното производство в еврозоната през октомври се е свило с 0,1%, водено от спада в енергетиката, докато анализатори очакваха то да остане без промяна.
Еврото достигна 11-месечно дъно спрямо долара, губейки 0,48% за деня до нива от 1,2967 долара за евро.
преди 12 години Истинската криза още не е започнала, това до сега бяха само симптоми и упражнения. Каквото и да е количество банкноти да бълват печатниците на САЩ и ЕВРОПА, нищо и никой не може да спаси световната икономика от пълен банкрут. И това е въпрос на месеци, а не на години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар