Доходността по италианските облигации достигна максимума си и е на път да се понижи до нивата отпреди кризата, тъй като инвеститорите вече са убедени, че италианските финанси отново са под контрол, заяви директор на италианската централна банка, цитиран от CNBC.
В интервю Фабризио Сакомани, вторият в йерархията на италианската централната банка посочва, че мерките, обявени от новия премиер на страната Марио Монти ще убедят инвеститорите, че политическата криза е приключила.
„Мисля че нарастването на доходността беше свързано главно с политическата ситуация в Италия, която сега е напълно различна“, казва Сакомани.
Миналата седмица доходността по италианските облигации се изкачи над 7% - нивата, които принудиха Гърция, Португалия и Ирландия да потърсят помощ от Европейския съюз (ЕС).
Тя обаче се понижи драматично през последните 2 дни, след като Монти издаде извънреден декрет, налагащ нови данъци, масивни бюджетни съкращения за регионалните правителства и по-висока възраст на пенсиониране за всички италианци.
Много анализатори от Уолстрийт вярват, че доходността по италианските облигации трябва да падне до 5% или още по-ниско, за да може дългът на страната де е „устойчив“ и правителството в Рим да е в състояние да го обслужва.
На въпрос до какви нива е необходимо да падне доходността по италианския дълг, Сакомани заяви, че не мисли, че има смисъл да се говори за конкретни нива.
Сакомани отхвърли и появилите се сред инвеститорите слухове, че координираната интервенция на централните банки от миналата седмица е била предприета, тъй като голяма европейска банка се е оказала на ръба на фалита.
Днес доходността по 10-годишните италиански ДЦК падна до 6,27%, тази на 5-годишните - до 6,14%, а на 2-годишните - до 5,69%. Миналата седмица доходността по всички италиански ДЦК беше над 7%.