С 6,4% са намалели индустриалните поръчки в еврозоната през септември спрямо август, показват данни на Европейската статистическа служба Евростат. В целия европейски съюз (ЕС) е регистриран спад от 2,3% на месечна база.
Ревизиран надолу е месечният растеж на индустриалните поръчки през август. Окончателните данни на европейската статистика показват, че в 17-те държави, използващи единната валута, индустриалните поръчки са се повишили с 1,4%, а не с първоначално обявените 1,9 на сто. Средно за всички 27 държави-членки е измерено понижение от 0,3% вместо първоначално обявения ръст от 0,4%.
През септември на годишна база индустриалните поръчки в еврозоната отчитат ръст от 1,6%, а в ЕС – от 2,3%. Без поръчките на корабно, железопътно и авиационно оборудване индустриалните поръчки са нараснали съответно с 2,5% е 3,5%.
Поръчките на капиталови стоки в еврозоната са се свили с 6,8% през септември спрямо август, а във всичките държави-членки – с 2,1%. При поръчките на стоки за междинна употреба е измерен спад от съответно 3,2% и 2,1%. С по 2% са се понижили индустриалните поръчки на стоки за краткотрайна употреба. При стоките за дълготрайна употреба е измерен месечен спад на поръчките от 0,6% в държавите от еврозоната, но ръст от 1,1% в страните от Еврообщността.
През септември най-голямо месечно увеличение на индустриалните поръчки европейската статистика отчита в Дания (14%), Латвия (13,1%), Полша (5,1%) и Чехия (4,8), а най-голямо намаление – в Италия (-9,2%), Естония (-9,1%), Франция (-6,2%), Испания (-5,3%) и Германия (-4,4%).
През септември на годишна база индустриалните поръчки на стоки за междинна употреба са нараснали с 3,1% в еврозоната и с 3,9% в целия ЕС. При стоките за дълготрайна употреба е измерено повишение на поръчките от 1,3% в еврозоната, но намаление от 3,4% в държавите от общността. И в еврозоната, и в ЕС е отчетено годишно покачване на индустриалните поръчки на стоки за краткотрайна употреба под процент. При капиталовите стоки е отчетен годишен ръст от съответно 0,6% и 2,4%.
Най-силен годишен ръст на индустриалните поръчки е отчетен в Латвия (37,7%), Дания (31,2%), Литва (28,9%) и Полша (18%), а най-голям годишен спад – в Холандия (-4,8%), Италия (-4,3%), Великобритания (-3,4%) и Ирландия (-1,6%).
Според данните на Евростат индустриалните поръчки в България са се увеличили с минималните 0,2% през септември спрямо август. Годишният растеж на индустриалните поръчки за месеца е 14%, което ни нарежда на пето място в ЕС.
преди 12 години http://imageshack.us/photo/my-images/818/hahapj.jpg/вижте това, да се посмеем малко:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар