По думите му кризата може да получи доста тежко развитие. „Сред „основните“ икономики, инвеститорите може би по някакъв начин подценяват френската уязвимост, надценявайки тази на Австрия“, твърди Хигинс.
Най-голямото му притеснение е, че банковите системи на двете държави са уязвими за проблеми на пазарите, съответно в Южна и Източна Европа.
„Франция не се търгува като страна с рейтинг ААА“, заяви на свой ред пред Bloomberg Бил Блейн, стратег в Newedge Group в Лондон. „Пазарите вече са издали своята присъда“, смята той.
Доходността по 10-годишните френски облигации е около 3,5% годишно, което е по средата между доходността за холандските (страната също е с максимален кредитен рейтинг) и белгийските облигации (които са оценявани с една степен по-ниско от Moody`s).
В момента тази доходност е сравнима със средната за последното десетилетие – 3,9%. Разходите за финансиране на Франция са с над един процентен пункта по-високи от тези за Великобритания.
Разходите за средносрочното и дългосрочното финансиране са средно 2,8% за 2011 г. при 2,5% през 2010 г., но са вторите най-ниски от въвеждането на еврото според френския орган за управление на дълга Agence France Tresor.
Страната носи най-тежкото дългово бреме сред държавите с най-висок рейтинг – 85% от брутния вътрешен продукт.
Нейните финансови институции пък имат най-голяма експозиция към 5-те държави, засегнати най-тежко от кризата – Гърция, Ирландия, Португалия, Италия и Испания, като в края на юни тя е била на стойност 681 млрд. евро по данни на базираната в Базел Банка за международни разплащания.
Френският президент Никола Саркози представи 2 програми за орязване на бюджетните разходи от август до сега, за да запази кредитния рейтинг на страната и да се опита да успокои пазарите.
Саркози, който през пролетта на 2012 г. ще се кандидатира за преизбиране на поста, се стреми да намали бюджетния дефицит до 4,5% от БВП през 2012 г. и до 3% през 2013 г., докато за настоящата година се очаква той да бъде около 5,7% от БВП.
преди 13 години Кризата, която започна в края на 2007-2008 година, засегна главно банковата система. Днес тя вече е двойна кризаобхванала е най-развитите и богати икономики, но засяга вече в дълбочина световната финансова система. Нестабилността на пазарите е вече хронична. Паниката се разраства на фона на дефицита на силни политически решения за кризата. В нейния епицентър е дълговата криза. Америка, ЕС, развитите държави, МВФ не могат да обуздаят вихъра на кризата. Във фискален план Америка е парализирана, а Европа, целият ЕС е на ръба на огромна финансова, социална и политически криза.Шефът на ЕЦБ определи кризата като системна, но виждаме недоволство и протести и в САЩ срещу банките, във Франция, Великобритания и в други европейски държави. Свидетели сме на колапса на държавните дългове в основни икономики на Европа Гърция, Ирландия, Португалия, Испания, Италия и даже Франция може да се окажат част от срутващото се домино. Разбра се, че еврозоната е изкуствено и нелогично създадена. В началото на есента стана тревожно. Първо, френско-белгийската банка Dexia е на път да изчезне. Последва свалянето на кредитния рейтинг на 12 британски банки от Moody's. Почти всички европейски банки са в списъка на рисковите. Рискът от фатален колапс на редица американски банки се засили заради огромната им експозиция към високорискови деривативи и връзката им с потъващите европейски банки. Така че потенциалът за избухване на огромно социално недоволство навсякъде от Америка до Азия, от Африка до Европа не само че расте, а бих казал, че е опънат до натискане на спусъка на социалното търпение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Запомнете че всичко е планувано от ционисткият елит или така наречените господари на новият световен ред. Кризата е планирана и за това говоря от Март месец насам. Третата световна *** на прага ни, и тези *** (ционистките евреи), трябва да бъдат спрени. Протестите на Уолстрийт са това, което трябва да ги свали от власт! Но тези протести са още вяли....човечеството трябва да се събуди по-бързо!!!Какво предвиждат? 2012 г. - граждански войни ще избухнат по цялата планета, валутите ще се превръщат в хартийки без никаква стойност. Анархията и хаосът ще покриват целия свят, правителствата ще се опитват да налагат тирания, за да се противопоставят на изплашените и гладуващите хора. Ще се появи остър дефицит от храна и вода, цените на енергията ще скочат до небесата. Заради това споменатите 99 процента избират острия социален протест, който може да прерасне в революция. Едно нещо е сигурно. Колкото и да се опитва американската върхушка да изведе кризата в чужбина и преди всичко в Европа, нейният епицентър ще бъде в САЩ. Със сигурност никой не знае колко американски долари има извън САЩ в банки или частни лица. Но те вече бягат от долара. Доларът ще се обезцени с невероятни величини. Ще започне хиперинфлация. Валутата на една банкрутирала държава и на обществото, което не произвежда нищо е "едно нищо". Доларът на САЩ е де юре национална валута поне на още три държави и де факто национална валута на още 50. Основният износ на САЩ от много години беше износът на хартиени долари срещу реални продукти - мерцедеси, електроника, нефт, газ, кафе, кокаин. Но веселбата свърши, дойде време да се плаща. Няма излизане от сегашния капан. Единственото нещо, което може да се случи, е пълен колапс на всичко, което познаваме. А дали това ще се случи без една нова голяма "гореща война" .........остава само да се молим!!!Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а е необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род !!! Екхарт Толе отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години САМО ЛОШИ НОВИНИ..............защо ли......Защото Патилан е луд......ха,ха,ха отговор Сигнализирай за неуместен коментар