IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пазарите подценяват риска за френския дълг

Страната има най-високото съотношение дълг/БВП и най-голяма експозиция към проблемните държави от еврозоната сред страните с максимален кредитен рейтинг

18:54 | 22.11.11 г. 3
Пазарите подценяват риска за френския дълг

Разходите за финансирането на т. нар. „основни членки“ на еврозоната като Франция, Австрия, Белгия и Холандия се повишиха рязко през последните седмици, тъй като инвеститорите залагат на вероятността, че проблемите, с които се сблъскват държавите от периферията на еврозоната, няма да бъдат удържани само там, съобщава CNBC.

Анализаторите от Capital Economics се питат дали този ръст означава, че кризата е близо до показателно развитие към най-лошо и смятат, че пазарът подценява уязвимостта на Франция.

„Доходността започна да нараства бързо, и то не защото инвеститорите в момента очакват по-затегната монетарна политика, а защото те все повече се притесняват, че политиците няма да успеят да удържат кризата и може би дори да запазят еврозоната“, заяви Джон Хигинс, старши пазарен икономист в компанията.

При положение, че спредът между разходите за финансиране на Франция и Германия нарасна до най-високото си ниво от създаването на еврото, Хигинс смята, че този процес може да продължи „ако Гърция фалира и напусне еврозоната, а настоящите проблеми в Италия и Испания започнат да се задълбочават“.

Френският министър на финансите Франсоа Бароан заяви в понеделник, че разходите за финансирането на страната остават на „много благоприятни“ нива след предупреждението на международната рейтингова агенция Moody`s, че по-нататъшно повишаване може да се отрази неблагоприятно на френския кредитен рейтинг.

От Capital Economics отдавна са на мнение, че еврозоната може да се разпадне, като според Хигинс разпадането не означава задължително фалит за държави като Франция. Той обаче предупреждава, че не е особено вероятно пазарът да ѝ предостави предимства по тази причина.

„Преди нещата да се уталожат, инвеститорите може да не пожелаят да кредитират много държави на привлекателни лихвени нива, опасявайки се, че може да последват съдбата на Гърция“, смята стратегът. „Дори и тогава инвеститорите вероятно ще се притесняват, че тези „основни“ държави, които са останали в еврозоната, са във форма за тежкото икономическо пътуване, като се има предвид вероятният значително висок курс на еврото спрямо новите валути на държавите, които са напуснали еврозоната“, добавя той.

Последна актуализация: 23:17 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
Патилан
преди 13 години
Кризата, която започна в края на 2007-2008 година, засегна главно банковата система. Днес тя вече е двойна кризаобхванала е най-развитите и богати икономики, но засяга вече в дълбочина световната финансова система. Нестабилността на пазарите е вече хронична. Паниката се разраства на фона на дефицита на силни политически решения за кризата. В нейния епицентър е дълговата криза. Америка, ЕС, развитите държави, МВФ не могат да обуздаят вихъра на кризата. Във фискален план Америка е парализирана, а Европа, целият ЕС е на ръба на огромна финансова, социална и политически криза.Шефът на ЕЦБ определи кризата като системна, но виждаме недоволство и протести и в САЩ срещу банките, във Франция, Великобритания и в други европейски държави. Свидетели сме на колапса на държавните дългове в основни икономики на Европа Гърция, Ирландия, Португалия, Испания, Италия и даже Франция може да се окажат част от срутващото се домино. Разбра се, че еврозоната е изкуствено и нелогично създадена. В началото на есента стана тревожно. Първо, френско-белгийската банка Dexia е на път да изчезне. Последва свалянето на кредитния рейтинг на 12 британски банки от Moody's. Почти всички европейски банки са в списъка на рисковите. Рискът от фатален колапс на редица американски банки се засили заради огромната им експозиция към високорискови деривативи и връзката им с потъващите европейски банки. Така че потенциалът за избухване на огромно социално недоволство навсякъде от Америка до Азия, от Африка до Европа не само че расте, а бих казал, че е опънат до натискане на спусъка на социалното търпение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
Патилан
преди 13 години
Запомнете че всичко е планувано от ционисткият елит или така наречените господари на новият световен ред. Кризата е планирана и за това говоря от Март месец насам. Третата световна *** на прага ни, и тези *** (ционистките евреи), трябва да бъдат спрени. Протестите на Уолстрийт са това, което трябва да ги свали от власт! Но тези протести са още вяли....човечеството трябва да се събуди по-бързо!!!Какво предвиждат? 2012 г. - граждански войни ще избухнат по цялата планета, валутите ще се превръщат в хартийки без никаква стойност. Анархията и хаосът ще покриват целия свят, правителствата ще се опитват да налагат тирания, за да се противопоставят на изплашените и гладуващите хора. Ще се появи остър дефицит от храна и вода, цените на енергията ще скочат до небесата. Заради това споменатите 99 процента избират острия социален протест, който може да прерасне в революция. Едно нещо е сигурно. Колкото и да се опитва американската върхушка да изведе кризата в чужбина и преди всичко в Европа, нейният епицентър ще бъде в САЩ. Със сигурност никой не знае колко американски долари има извън САЩ в банки или частни лица. Но те вече бягат от долара. Доларът ще се обезцени с невероятни величини. Ще започне хиперинфлация. Валутата на една банкрутирала държава и на обществото, което не произвежда нищо е "едно нищо". Доларът на САЩ е де юре национална валута поне на още три държави и де факто национална валута на още 50. Основният износ на САЩ от много години беше износът на хартиени долари срещу реални продукти - мерцедеси, електроника, нефт, газ, кафе, кокаин. Но веселбата свърши, дойде време да се плаща. Няма излизане от сегашния капан. Единственото нещо, което може да се случи, е пълен колапс на всичко, което познаваме. А дали това ще се случи без една нова голяма "гореща война" .........остава само да се молим!!!Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а е необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род !!! Екхарт Толе
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
Патилан
преди 13 години
САМО ЛОШИ НОВИНИ..............защо ли......Защото Патилан е луд......ха,ха,ха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още