IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Източна Европа има защо да се страхува от оттеглянето на западните банки

Кредитната примка около региона се затяга още повече от факта, че банките с най-широко присъствие в региона са сред институциите, изпитващи най-сериозни проблеми, пише FT

08:54 | 16.11.11 г. 10
Автор - снимка
Създател
Източна Европа има защо да се страхува от оттеглянето на западните банки

Ако това оказва влияние на бизнеса дори отвъд океана, нормално е свиването на кредитирането да се усети най-силно близко до вкъщи. В понеделник UniCredit обяви, че освен предвиденото увеличение на капитала със 7,5 млрд. евро, банката планира да ограничи географския си фокус в Източна Европа, където за момента е най-голямата кредитна институция. Няколко дни по-рано германската Commerzbank обеща да ограничи отпускането на нови кредити в Източна Европа с изключение на пазарите в Германия и Полша.

Откакто глобалните инвеститори откриха пазарите БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай), инвестиционният блясък на Източна Европа до известна степен помръкна. Но като се има предвид, че западноевропейските банки контролират почти три четвърти от банковия сектор в Източна Европа, регионът определено ще се окаже най-тежко засегнатия вследствие на пресъхването на финансовите потоци към развиващите се пазари.

Докато Полша и Чехия остават сравнително привлекателни, на практика всички останали източноевропейски страни са крайно уязвими. Допълнителни сътресения могат да бъдат предизвикани, ако банките се опитат да продадат свои подразделения в региона.

Кредитната примка се затяга още повече от факта, че банките с най-широко присъствие в Източна Европа се нареждат сред институциите с най-сериозни проблеми у дома. Освен UniCredit и Commerzbank, списъкът включва австрийските Erste и Raiffeisen, с недостатъчна капиталова адекватност, френската Société Générale, която агресивно се опитва да свие операциите си, и разбира се гръцките банки, които едва ли имат друг избор освен да се разделят с водещите си позиции в някои страни от Югоизточна Европа.

Всичко това със сигурност ще се отрази на засегнатите източноевропейски икономики. Ако кредитирането бъде замразено, както вероятно ще се случи в по-голямата част от Източна Европа, икономическият трус изглежда неизбежен.

Това обаче ще се отрази негативно и на самите западни банки. Ако се оттеглят от развиващите се пазари, където растежът е по-висок, с мотив да пестят капитали или да понижат рисковата си експозиция, това ще се окаже поредната причина (освен регулаторния натиск и икономическите трудности) инвеститорите да отбягват акциите им.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 0
kreditkiller
преди 13 години
"Мисля, че не е точно така. Ако приемем, че лихвата тук е 10%, а там 6%, то абсолютната сума като пари, която събират в повече тук е нищожна за да компенсира сумата от 15% изцяло несъбираеми кредити като абсолютна сума"Интересно мислене ... лихва 10% е лихвата и тя е 100%, това означава че там лихвата им е 60% от нашата 100% лихва. И тези 15% не обслужвани кредити са обезпечени поне на 50% към момента по твоите разсъждения, от което излиза, че няма да могат веднага да си съберат само7.5% от 100%. Но това не означава че останалите 7.5% са напълно отписани, защото Българина все още ще продължава да ги дължи. А както знаем в България кредитора е бог и дори може да ти вземе и държавните помощи, минималната сума която по-закон ти се полага, абе с две думи, можеш да оцелееш само ако отидеш в сивия сектор и не декларираш никакви доходи защото веднага ще ти ги отнемат. Така че въобще не се плаша за тези у.......и. Да не говорим, че досега за 4-5 години са получавали и взели почти само лихви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 13 години
Май нещо глобализмът не се състоя!И интересно, след тези западни банки, когато се изтеглят от тук, какво ще остане, кой ще ги замести? Може би някакви източни банки?След като дадем земя на китайски земеделци, внесем китайски пастири, вероятно ще се появи и нужда от китайски банки? Хаха... красота!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 2
diado mrass
преди 13 години
Мисля, че не е точно така. Ако приемем, че лихвата тук е 10%, а там 6%, то абсолютната сума като пари, която събират в повече тук е нищожна за да компенсира сумата от 15% изцяло несъбираеми кредити като абсолютна сума. А колкото до обезпеченията, те най-вероятно са средно около 40% от отпуснатия кредит и то по цени от времето на пика в цените. Сега, при едно бясно предлагане, много вероятно е цените да стигнат и до под 50% от оценката в ипотеката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 2
edimi
преди 13 години
Нямаме държавници. Иначе някой можеше и да се сети за Балканска федерация в отговор и/или преди ЕС. Някога.......Едно време, имало държавници, идеи.....национални интереси, после дошъл лошия вълк и.....Няколко пъти "подпитвам", защо има валута без държава, ама никой не "подсказва".....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 0
edimi
преди 13 години
А да, забравих "преференциалните" лихви и "липса" на обезпечение.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
edimi
преди 13 години
До последно ще стоят. Първо се говори че ,е огромен ръста на паричната маса. Второ с девалвацията на лева/замразени доходи, растящи цени/, прибират "девалвирано евро". Затова и разни търговци се надпреварват кой по-голям маркет да построи. Като "изпият" и последната капчица, ще се преоблечат с дрехите на спасители и ще ни "помагат", сега са "партньори"....смех....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
FINTA
преди 13 години
С лихви 40% над средните за ЕС компенсират 15% несъбираеми вземания. А да не забравяме, че 90% от тези 15 не са съвсем несъбираеми... Имат си обезпечения, така че не ги жали тях!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
topfly
преди 13 години
Да не забравяме все пак, че лошите кредити в голяма степен се компенсират с големите рискови премии които начисляват западните банки за кредите си в Източна Европа.Цялостно пресъхване на кредите едва ли ще има, но може да видим допълнително увеличение на рисковите премии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
diado mrass
преди 13 години
Гарантирани е малко условно. По-скоро са им гарантирани огромни обеми несъбираеми кредити и лавинообразната обезценка на ипотекираното имущество, което трябва да излезе залпово на пазара при оттеглянето им.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
FINTA
преди 13 години
Как ще се оттеглят бе, вие ненормални ли сте? Та къде на друго място те са богопомазани и печалбите са им гарантирани...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още