Пазарите продължават да засилват натиска си върху Франция и днес, като това се изразява в ново увеличение на доходността по десетгодишните правителствени облигации на страната. Тя се повиши значително в началото на днешната търговия в Европа и достигна 3,5 на сто.
Обезпокоително е и това, че днес бе поставен нов рекорд в разликата, която носят правителствените облигации на Франция и Германия. Тя достигна до 172,6 базисни пункта, което означава, че за десетгодишните немски облигации инвеститорите изискват доходност от 1,775 на сто.
Изчисленията показват, че за Франция в момента е двойно по-скъпо да набира капитал от финансовите пазари, за да финансира нуждите си, отколкото на Германия. Все пак на този етап изискваната от инвеститорите доходност е далеч под нивата, при които Гърция, Португалия и Ирландия потърсиха международна подкрепа.
Това се случи при достигането на доходност по облигационните емисии от над 7 на сто.
Същевременно бе разпространена информация, че икономическото състояние на Франция не е особено съвместимо с най-високия кредитен рейтинг ААА, който към момента се присъжда на страната. Изводът е от проучване на германската банка Berenberg и изследователския център The Lisbon Council, съобщава от Франс прес.
Сред шестте страни с рейтинг тройно А Франция е получила най-ниската оценка в проучването, в което Париж е поставен на 13-а позиция от 17-те страни от еврозоната.
"Резултатите са твърде посредствени за страна, която иска да бъде лидер", се казва в проучването. В него се отчитат растежа, конкурентоспособността и способността за обслужване на държавния дълг.
Изчисленията поставят Франция между Испания (на 12-о място) и Италия (на 14-о) - двете страни, които в момента се следят внимателно от пазарите и рейтинговите агенции. Това би могло да се приема като знак, че Франция също е застрашена от разпространение на дълговата криза, посочват авторите.
Със своето тройно А, Франция би трябва да се намира по-близо в класацията до страни като Германия, Холандия и Финландия - смятани за "добродетелни" в ЕС и също с оценка ААА на рейтинговите агенции.
преди 12 години Не е възможно да се продължи по този начин , общите евро облигации - ДЦК не са кой знае каква централизация. Ще се блокира печатницата за печатане на пари в бекграунд каквато всъщност представляват подобни книги. Редно е и тези които ги купуват при положение че им се обещава фантасмагоричната доходност от 7% да го отнесат и да понесат някакви загуби - алчни са и се нахакват в пирамидата.Не знам може и втория вариант да съществува само ЕС без ЕЗ да е за предпочитане от гледна точка на това че така могат да разплачат китайците и руснаците , но ще ударят силно по икономиките в ЕС , ще настане голям бардак.Така или иначе всички с големи бюджетни дефицити , лапали чрез ДЦК ще бъдат ударени чрез пазара. Това за Франция е едва началото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Некои съображения" по първия вариант, за който говориш. Виж, сигурно наистина има тясно икономическа логика, щом има обща валута, да имат и общи данъци, общи финанси, общо правителство... (по-скоро обратното няма логика). ок.Но това е нещо много сериозно. Това е идеята за СЕЩ. Означава загуба на независимост на държавите, централизация на ЕС до степен всичко да се решава от някакъв "цар, който е много далече", толкова далече, че никоя отдална държава няма да има никакъв контрол върху това управление... Това е много опасна идея!То няма никаква политическа логика в тоя момент: Адски компроментираният ЕС да засилва правомощията си и да се централизира. Надявам се, че е невъзможно да го прокарат политически. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ха-ха-ха. Точно. Може би Французите нещо са станали неудобни политически... Та ги притискат сега, напомнят им: "Всяка жаба да си знае гьола." Имаше и преди предупреждения - нали преди няколко седмици някоя от рейтинговите агенции беше говорила, че не е изключено понижаването на рейтинга на Франция. "Стреля се с еднократно предупреждение." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Дори доходността им е ниска все още , те харчат упорито повече отколкото могат да си позволят и пазарите трябва да им го покажат. Освен това вдигат крак заедно с Германия да ги подковават , а икономиката им е от друга кръвна група.Дано се усетят и бъдат по настоятелни , ЕЗ да се реформира и на ЕЦБ да се дадат права на кредитор от последна инстанция ..съответно и този панаир всеки в ЕЗ да си има собствени ДЦК да му се види края. Има и друг вариант - няма да има ЕЗ , ще има само ЕС ..съответно и евро няма да има и дано са със здрави *** тези които са се наджипкали с евра - най стабилната валута на Света...е поне така я сънува Меркел със сигурност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Сезонът за обстрелване на френския дълг е отворен. :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар