Британският премиер Дейвид Камерън отхвърли призива на германския канцлер Ангела Меркел за политически съюз в Европа, подчертавайки увеличаващото се отдалечаване на Великобритания от еврозоната, която се бори с дълговата криза, съобщава Bloomberg.
„Трябва да гледаме скептично към грандиозни планове и утопични идеи. Ние имаме право да попитаме какъв трябва да бъде Европейският съюз и какъв не“, е казал Камерън. „Европа трябва да бъде ориентирана навън, а не да се взира във вътрешността си. Тя трябва да има гъвкавостта на мрежа от държави, а не монолитността на блок.“
Призивът на Меркел за по-тесен политически съюз и отговорът на Камерън залагат потенциално противоборство между европейските лидери на предстоящата среща на високо равнище на 9 декември, когато трябва да се обсъждат промени в договора за ЕС, за да се укрепи еврото.
Камерън, който ще има разговори с Меркел на 18 ноември в Берлин, обеща да използва всяка промяна в правилата на съюза, за да отвоюва обратно власт от Брюксел.
Камерън се позова на падането на Желязната завеса, която според него е премахнала необходимостта ЕС да действа като твърд блок, за да гарантира мира на континента след 1945 г., а по-скоро като широк съюз на демократични държави, които работят заедно.
„ЕС трябва да осъзнава и цени националната идентичност и да приема разнообразието на европейските нации като източник на сила“, казва британският премиер. „Промяната предоставя възможност ЕС да се прекрои така, че да служи по-добре на нашите национални интереси, както и на интересите на останалите си членове. Тя е възможност за Великобритания да си върне суверенитет, вместо да отстъпи.“
Повече от една четвърт от депутатите в Консервативната партия на Камерън се обявиха в подкрепа на референдум за продължаващото британско членство в ЕС, усилвайки натиска върху премиера да се противопостави на допълнителна интеграция в съюза. Правителството от своя страна обеща народен вот за всяка промяна в договора на ЕС, която прехвърля още правомощия към Брюксел.
преди 13 години Оформя се нова икономическа зона - Великобритания + вероятно Ирландия и много малко вероятно Норвегия Ще им бъде трудно срещу голяма Европа която скоро вероятно ще включвя Сърбия Хърватия Турция и Украина където всички граждани на тази общност ще бъдат повече европейци и помалко германци французи холандци българи румънци и т н Чаоо Желая им успех отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Само на Германия е изгодно задлъжняването на другите държави за да може да изнася индустриалното си производство в тях. Само Германия е с положително търговско салдо и то благодарение на износа си към задлъжняващите други държави. Решението на кризата и спасението за еврото като единна валута за ЕЗ са ясни - общи европейски ДЦК и ДЦК на държавите членки да станат забранен за тях инструмент за набиране на средства. Но на Германия не и е изгодно да няма неконтролирано задлъжняване , защото дълговете са пари срещу които те пласират стоките си. Ако някой трябва да напусне ЕЗ , то това е Германия щом не иска да се лиши от максималния си фалшив комфорт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Плъховете вече се ориентират към напускане на кораба .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар