Доходността по италианските облигации достигна нови рекордни нива след днешния аукцион, на който финансовото министерство в Рим все пак успя да набере заложената сума, пише CNBC.
Италия продаде 5-годишни облигации за 3 млрд. евро при доходност от 6,2% в сравнение с 5,3% по облигации със сходен матуритет на аукциона в средата на октомври. Съотношението търсене предлагане достигна 1,46.
След като миналата седмица доходността по 10-годишните италиански ДЦК надхвърли 7% - нива, които принудиха Ирландия и Португалия да потърсят международна спасителна помощ - третата по големина икономика в еврозоната се оказа близо до финансова катастрофа.
Италия винаги е успявала да предизвика значителен интерес при предлагането на облигации, въпреки че от началото на юли, когато попадна във фокуса на инвеститорите, доходността по италианските ДЦК се повиши до нива, приемани за неустойчиви в дългосрочен план.
Американската инвестиционна банка Citigroup отбелязва, че за първи път от две години Италия предлага единствено 5-годишни облигации на аукцион, на който обичайно се предлагат ДЦК с различен матуритет за между 5 и 7 млрд. евро.
Миналата седмица доходността по 5-годишните италиански ДЦК нарасна до 7,8%, след което падна до 6,5% в петък. Позитивното развитие на политическата криза в Италия и придобиването на облигации от страна на ЕЦБ помогнаха за облекчаването на натиска върху италианския облигационен пазар
ЕЦБ, която сега се оглавява от италианеца Марио Драги започна да изкупува италиански и испански облигации през август в опит да успокои нарастването на лихвите по дълговете на двете страни, но Германия се противопоставя на подобна политика.
През 2012 г. Италия възнамерява да продаде облигации за 440 млрд. евро – приблизително същата сума като през 2011 г.
преди 12 години Иване вие с патилан сте на смени май, ти спря да пишеш, той почна. Сега той се загуби ти пак се появи с грешките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За Италия са налични две възможности:Първа:До 24 часа след преустановяване на държавната финансова "Грешка на Джон Лоу" (т. е. при условия на усъвършенствано италианско държавно финансово управление (ДФУ), което е ГОДНО за стопанство с евро) в Италия стопанска криза ще е премахната.Втора:При запазване на представения държавен управленски недъг (Употреба на наследен от време със Златни пари начин на ДФУ, който е НЕГОДЕН за приложение при стопанство с Незлатни пари) ще последва (подобно през 1997 г. в България и през различни години в други страни) стихийно развитие на криза и хиперинфлация, при която по извратен пазарен път се възстановяват деформирани от Грешката на Джон Лоу стопански равновесия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Искам само да вметна, че самата смяна на правителството не може да се счита за позитивна промяна. тя е по скоро неутрална промяна. Дали е позитивно се вижда после, след някакви реални действия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар