Германският канцлер Ангела Меркел иска да ускори реформите в Европейския съюз и настоява за промяна в Лисабонския договор, която да бъде ратифицирана от всички държави членки до края на 2012 г., съобщават анонимни правителствени източници за Ройтерс.
Агенцията припомня, че миналия месец Меркел постигна своеобразна победа, за да бъдат извършени промени в Лисабонския договор, така че Европейският съюз да може да създаде постоянна система за уреждане на финансови кризи.
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой трябва да докладва през декември какви предложения за промяна на договора биха могли да бъдат направени.
Първоначалната идея беше измененията да бъдат ратифицирани през 2013 г., но сега Германия настоява те да са готови до пролетта на следващата година.
Много от страните членки на Еврообщността са против промяна на Лисабонския договор и се опасяват от тежки референдуми при евентуална реформа.
В интервю за германската телевизия ZDF канцлерът на страната заяви, че е дошло времето „да се основе политически съюз в Европа и да се даде ясен сигнал на кредиторите, че лидерите на еврозоната ще се справят с дълговата криза“, съобщи Bloomberg.
Според нея следващата стъпка за връщането на инвеститорското доверие е постигане на фискален и политически съюз, както и по-централизирана система за контрол, така че да няма втори случай като гръцкия. Това означава, че правителствата в ЕС ще трябва да се откажат от суверенитета си над бюджетите.
За затягане и централизиране на фискалната политика настоя още германският министър на финансите Волфганг Шойбле. Преди това пък се появиха слухове, че Франция и Германия готвят прекрояване на валутното обединение на Европа, така че в него да останат само стабилни държави.
преди 12 години "правителствата в ЕС ще трябва да се откажат от суверенитета си над бюджетите."Значи бюджета на моето село ще се гласува в брюксел? И финансовия ни министър ще бъде европейски агент?Сериозно, как става това да се откажеш от контрола си над собствения си бюджет и каква е гаранцията, че някой чиновник на 1000км от нашата граница ще се справи по-добре с организирането на нашия бюджет? (не казвам, че нашите политици се справят, но каква е гаранцията че някой толкова далече ще се справи по-добре?) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кризата е голям шанс за ЕС! Сега всички популистични правителства от перифериата ще клекнат пред германия само и само да ги спаси от фалита! отговор Сигнализирай за неуместен коментар