Италианският сенат одобри пакет от мерки за бюджетни икономии в опит да спаси третата по-големина икономика в еврозоната от съдбата на Гърция, съобщава BBC.
Законопроектът се очаква да получи финално одобрение от долната камера на италианския парламент в събота, след което италианският премиер Силвио Берлускони ще подаде оставка, както обеща по-рано тази седмица.
Сенатът обсъжда формирането на експертно правителство водено от бившия европейски комисар Марио Монти.
В четвъртък Италия успя да набере 5 млрд. евро от продажбата на 12-месечни облигации, при доходност от 6,087%.
Сенатът гласува със 156 гласа за срещу 12 против в полза на реформите.
Берлускони загуби мнозинството си при гласуване във вторник, след което обеща да подаде оставка веднага след приемането на пакета от бюджетни икономии.
Мерките предвиждат икономии за 59,8 млрд. евро от бюджетни съкращения и повишаване на данъците. Целта на Рим е да балансира бюджета си до 2014 г.
Реформите включват повишаване на данъка добавена стойност (ДДС) от 20% на 21%., замразяване на заплатите в публичния сектор до 2014 г. и постепенно повишаване на пенсионната възраст на жените от 60 години през 2014 г. до 65 през 2026 г. - възрастта, при която се пенсионират мъжете в Италия.
Засилват се и мерките за борбата с укриването на данъците, като се поставя лимит от 2500 евро при разплащанията в брой. Въвежда се и специален данък за енергийния сектор.
Ако долната камера на италианския парламент приеме законопроекта, оставката на Берлускони се очаква в събота вечерта.
Средният ръст на италианската икономика през последните 15 години е 0,75%.