„Нашето виждане е, че непокритите гаранции нямат стойност. За набирането на ресурси за финансиране на EFSF и свързания с него специален инвестиционен инструмент (SIV) ще е необходимо пренасочването на ресурси – главно местни европейски ресурси, не китайски или на МВФ – за сметка на вътрешното потребление и инвестициите“, допълва той.
През 2012 г. пренасочването на тези ресурси ще има негативен ефект върху заетостта и доходите в Европа, като причини за това ще са рязкото забавяне на икономиката и свиването на потреблението, посочва Уейнбърг, който вярва, че кризата ще се върне в Европа по-скоро, отколкото анализаторите очакват.
„Ние прогнозираме катастрофално свиване на брутния вътрешен продукт (БВП) в цяла Европа, като спадът ще бъде свързан както с реалната икономика, така и с валутата“, казва той. „Това, което очакваме, е доста по-сходно с Голямата депресия от 30-те години, отколкото с който и да е бизнес цикъл от последните десетилетия.“
Докато се подготвя за последната сесия на най-добрия за фондовите пазари месец от 40 години насам, Wall Street определено е на различно мнение. Уейнбърг все пак вярва, че инвеститорите бъркат обявяването на рамка по сделка за спасяването на еврото с реалното финансиране и прилагане на подобна сделка.
„Станахме свидетели на подобен пазарен ръст и след сделката от 21 юли, която също беше прокламирана, като цялостно и окончателно решение на кризата“, казва той.
„Вярваме, че много инвеститори ще стигнат до нашите заключения: Спасителни планове без финансиране са безплодни, докато програмите за финансиране в сегашната им форма ще унищожат европейската икономика“, казва Уейнбърг.