Френският президент Никола Саркози поиска от китайския си колега Ху Дзинтао днес да проведат разговор за приноса на Пекин към плана за разрешаването на дълговата криза.
Тази нощ европейските лидери се споразумяха да увеличат Европейския фонд за финансова стабилност до над 1 трлн. евро. Премиерът на Китай Уън Дзябао пък демонстрира, че страната му има готовност да се включи към финансовата помощ.
Икономисти обаче предупреждават, че Китай ще има нужда от време да направи оценка на европейския план.
„Това, което притеснява китайските политици, е несъгласието, ширещо се сред европейските лидери. Китай няма да харчи средства за реализацията на план, който дори и европейците не желаят да подкрепят финансово“, заяви Шън Дзиенгуан, икономист в базираната в Хонконг Mizuho Securities Asia Ltd.
След разговора между Саркози и Ху Дзинтао Клаус Реглинг, който оглавява спасителния фонд за еврото, ще посети Китай, за да привлече инвеститори, които да финансират фонда.
преди 13 години Западът се опитва да рекетира Китай, че самите китайци губят дори повече от скапването на Европа и Америка, че ще останат без пазар за огромното си производство. Същото касае и останалите от БРИК. Азия обаче си е един огромен пазар, а като прибавим Лат. Америка и Русия с новата й конфигурация от бивши републики, направо си е еди паралелен свят, в който биха могли да си отгледат на чисто нова икономическа среда с удобни за тях правила. Остава рискът някой да не позволи това с единственият останал аргумент - верижната реакция... ;) :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар