IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Алхимията няма да реши проблемите на еврото

Колкото можем да направим злато от калта, толкова ще помогнат и опитите за съживяване на спасителния фонд с фантазийни конструкции, предупреждава Отмар Исинг

09:47 | 22.10.11 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	Протестиращи срещу икономическата политика на европейските лидери в Берлин. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Протестиращи срещу икономическата политика на европейските лидери в Берлин. Снимка: Ройтерс

Откакто преди две години новоизбраното гръцко правителство обяви, че дефицитът в местния бюджет е просто малко повече над 3% от брутния вътрешен продукт, а няколко пъти повече, тоест 14% (по-късно поправени още нагоре), европейската валутна общност не може да излезе от негативните заглавия на вестниците, пише в свой коментар за Handelsblatt бившият главен икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Отмар Исинг.

Въпреки че досега помощите са били винаги под формата само на кредити или гаранции, никой не се надява, че „спасяването“ - каквото и да се има предвид, няма да се случи без натоварване на националните данъкоплатци. Междувременно от нови и нови срещи на върха се очакват не само нови помощи, но и големия спасителен удар. В повечето случаи става дума за това принципът за отговорност за националните задължения да се разшири върху цялата общност, което неминуемо ще доведе до поемане на удара не само от свръхзадлъжнелите, но и от солидарните държави. 

Подобен трансфер на пари на данъкоплатците, както в случая с евробоновете, не съответства на всяка демократична легитимност. Този удар срещу принципа „no taxation without representation“ противоречи на фундаменталните принципи на демокрацията и може да създаде антиевропейски настроения в редица държави, пише в коментара си Исинг.

Едва що бе решено разширяването на спасителния фонд EFSF, дискусията се посвещава на въпроса как може да се надзирават тези 440 млрд. евро. Колкото алхимиците са способни да направят от калта злато, толкова могат и познатите модели да преодолеят ограничението на средствата без никакви разходи.

Пи принцип всички предложения опират на два основни пункта. От една страна се изхожда, че 440 млрд. евро няма да са достатъчни. Не малко политици биха се зарадвали на неколкократно увеличен фонд, чиято обхватност би изплашила всички спекуланти. Опасността, че една огромна наличност на финансови средства може да бъде разбрана като покана за това да бъде използвана, въобще не се споменава.

Последна актуализация: 04:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
supertrader
преди 13 години
Дълговата криза е един добър повод политиците да получат достъп до пари , които да разпределят те , никак не е странно че им харесва и проявяват желание и усърдие в тази посока.В общество от длъжници , задлъжняли хора не им е проблем да получат властта на такива политически екземпляри и това са фактите към момента.ЕС въобще не прилича на СССР и добре , че последния го няма че ЕС е далече по разхайтена история.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 0
Boicho Popov
преди 13 години
бившият главен икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
lozkhris
преди 13 години
Европа в момента е точно копие на СССР и СИВ:)Ама съвсем точно !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
Vola.X
преди 13 години
Къв е тоя отмар исинг ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
Lucifer
преди 13 години
...кофти ни беше диктатурата, менте ни излезе и демокрацията...за робството да не говорим...от времето на Крумовите закони БГ само затъва, май трябва да си ги върнем...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 13 години
Ние си мислим, че сме демократи, а то какво става. Централното управление решава, че някаде не достигат пари и хоп, пресипваме от другото място, където има пари. Това леко напомня на развития социализъм. Айде сега вярвайте, че живеем в демокрация. Всъщност е стария комунизъм в нови дрешки, а ние дори не сме включени в сметката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още