IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може ли Гърция да се поучи от дълговата криза в Русия от края на 90-те?

Дълговата криза от 1998 г. беше едно от най-хубавите неща, които някога са се случвали в Русия, коментира финансовият директор на Wermuth Asset Management Йохан Вермут

08:00 | 21.10.11 г. 2
Автор - снимка
Създател
Може ли Гърция да се поучи от дълговата криза в Русия от края на 90-те?

Докато европейските лидери се опитват да овладеят дълговата криза в еврозоната и да подготвят контролирания фалит на Гърция, Йохан Вермут, финансов директор на Wermuth Asset Managemen, твърди, че дълговата криза в Русия от 1998 г. може би крие важен урок за изпадналата в беда балканска страна, пише CNBC.

Дълговата криза от 1998 г. беше „едно от най-хубавите неща, които някога са се случвали в Русия“, казва Вермут.

Докато според някои анализатори най-доброто решение за Гърция е страната да напусне еврозоната, други изразяват загриженост, че подобна стъпка ще доведе до колапса на единната европейска валута.

През 1998 г. цената на нефта рязко се понижи и Русия беше принудена да девалвира рублата.

„Русия девалвира валутата си 6 пъти, а икономиката на страната отбеляза 10 процентен ръст през следващите 10 години. Беше фантастично да девалвират валутата си и да фалират в ретроспекция, въпреки че по това време си мислехме, че подобна политика е пълна лудост“, казва Вермут. „За гърците това може да не се окаже лоша идея“.

Те ще трябва да изоставят еврото, посочва финансистът, подчертавайки, че единственият изход от кризата е Гърция да направи „нещо радикално“.

„Говорил съм с гърци и те изглежда са на мнение, че за момента решението е финансовият им министър да е германец“, казва Вермут.

Според Вермут изходът от дълговата криза ще е оптимистичен, като Клаус Реглинг, директорът на Европейския фонд за финансова стабилност (EFSF) ще поеме ролята на финансов министър на еврозоната.

„Вероятно ще издаваме общи еврооблигации,  а германците ще плащат сметката“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:01 | 21.10.11 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
MVA123
преди 12 години
Руския вариант е единствено възможният, но с гръцки привкус.Ключът е въвеждане на драхмата, като платежно средсто.Успоредно с това подстригване на дълга до 70% .Издаване на нови облигации с матуритет 50 години за главницата на дълга и нови облигации 20 години за дължимите лихви. Възможни са два варианта, бърз и бавен . Бързият е свързан с принудителна обмяна на спестяванията на фирми и граждани от евра в гръцки драхми за всичик влогове над определена сума - примерно 5 х евро. По този начин всички плащат сметката. Следва бърза девалвация на драхмата, конкурентоспособност на гръцката икономика и ръст на износа и туризма. Срок за възстановяване 5-7 години. Бавният вариант е запазване на еврото. При този вариант бъдещите поколения, ще плащат сметката поне 30-40 години. Българския вариант беше много по- кратък, но много болезнен. Трябва да имат обаче политически катализатор на процесите. Повече социализъм, повече глад и мизерия. Честито. Не искам възнаграждение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
поредното "блабла" изявление
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още