Ирландия може да опита да прехвърли част от цената за спасяването на банките си, възлизаща на 62 млрд. евро, към спасителния фонд за еврозоната, в случай, че европейските политици позволят на спасителния фонд директно да изкупува дялове от банки, съобщава Bloomberg, позовавайки се на източници, запознати с проблема.
Дъблин може да поиска Европейският фонд за финансова стабилност (EFSF) да поеме част от 20,7 млрд. евро, които ирландското правителство вече е отпуснало за спасяването на Allied Irish Banks Plc., посочват пожелали анонимност източници на Bloomberg.
По-рано този месец ирландският финансов министър Майкъл Нуунън намекна, че може да използва EFSF, за да си върне част от 29-те милиарда евро, които правителството му осигури за спасяването на Anglo Irish Bank Corp. - първата банка в страната, която беше национализирана.
Три години след като спаси банките си - решение което принуди Ирландия да потърси международна финансова помощ - сега страната иска да се възползва от EFSF със задна дата в случай, че европейските лидери позволят на фонда да инвестира директно в европейския банков сектор. Нуунън заяви, че ирландските банки нямат нужда от допълнителен капитал.
„Целта е фондът да може да се използва от европейски банки, които имат нужда от свеж капитал“, казва Колм Райън, директор на Goodbody Stockbrokers в Дъблин. Според него Ирландия може да успее да рефинансира Anglo Irish. Като се има предвид, че правителството вече е рекапитализирало банките си, не мисля, че ще бъде толкова лесно да използваме фонда със задна дата, допълва той.
На 7 септември Международният валутен фонд (МВФ) обяви, че през 2013 г. правителственият дълг на Ирландия ще достигне 118% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната – сума равна на 200 млрд. евро. През 2007 г. дългът на Ирландия беше едва 25% от БВП.
Говорител на ирландското финансово министерство вчера заяви, че Ирландия „обмисля всички възможности“, докато на 6 октомври Нуунън коментира, че обмисля предоговаряне на цената за спасяването на Anglo Irish. Все още, посочва министърът, не са водени разговори за това „дали можем да се върнем в играта ретроспективно“.
Ирландия инжектира в банковата си система 46 млрд. евро, преди да получи 85 млрд. евро помощ от Международния валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз (ЕС). В последствие Дъблин предостави на банките си още 16,5 млрд. евро.