Междувременно eксперти на белгийското списание Test-Achats, проучващи тенденциите на потребителския пазар, са стигнали до извода, че финансовата криза не е научила на нищо местните банки.
„Лошите ипотечни кредити са нараснали със 70% за 3 години – от 519 млн. евро през юли 2008 г. до 879 млн. евро през юли 2011 г. Резултатите от проведеното изследване показват, че банките продължават да отпускат ипотечни кредити без достатъчна проверка на платежоспособността на клиентите, предоставяйки средства на хора, които нямат реална възможност да обслужват кредита“, отбелязва изданието.
Освен изследване на статистическите данни от Test-Achats са провели проучвания и в самите кредитни институции.
Представители на изданието посетили 49 банкови клона като семейни двойки, които искат да вземат ипотечен заем за 15 г. на стойност 215 000 евро.
Специално подготвената „легенда“ за семейния бюджет предвиждала общият семеен доход да бъде около 2 500 евро месечно, което едва стига за покриване на минималните разходи, включително наем на жилище.
Предложените данни предполагат, че потенциалните клиенти няма да могат да плащат повече от 440 евро месечно по ипотеката, докато исканият от тях кредит би изисквал вноски от 1 500 евро всеки месец.
„Семейството“ е трябвало да опише честно финансовото си положение само при директни въпроси на банковите служители.
Резултатите от експеримента – в 10% от случаите банките били готови незабавно да отпуснат кредит на неплатежоспособните клиенти, в 60% от случаите се съгласили да предоставят кредита след няколко разговора и едва в 15% от случаите бил получен отказ заедно с препоръка да намалят изискванията си или да отложат закупуването на жилище за по-късен момент.
Кризата в ипотечната система на САЩ даде начален тласък на световната финансова криза. За 3 години европейските държави похарчиха за спасяване на своите банки от фалит над 1,5 трлн. евро, което предизвика тежка криза на държавните дългове в еврозоната.
преди 13 години не ги мисля аз, целия ЕС работи за да живеят добре точно те. все пак централата е там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Интересно ми е колко ли пари ще отдели Белгия за да спаси Дексия за 2012 и до колко тази сума е близка до 10 милиарда. Някъде бях чел за 100 милиарда за период то няколко години ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар