Президентът на Италия Джорджо Наполитано изрази загриженост за правителството, след като премиерът Силвио Берлускони поиска вот на доверие в опит да потуши вътрешното напрежение, пише CNBC.
Премиерът на Италия ще се изправи пред народните представители в четвъртък, съобщи лидерът на дясноцентристката парламентарна група Фабрицио Чичито. Самият вот вероятно ще се състои в петък, след парламентарен дебат. Берлускони трябва да подаде оставка, ако изгуби, отбелязва изданието.
Наполитано заговори за „остро напрежение и несигурност“ в дясноцентристката коалиция, а коментатори смятат, че има все по-голяма възможност да се стигне до предсрочни избори през пролетта.
В необичайно прямо изявление Джорджо Наполитано попита Берлускони дали има необходимото единство, за да приеме спешните икономически мерки.
Силвио Берлускони реши да поиска вот на доверие, след като раздираната от вътрешни конфликти управляваща коалиция се провали, като не успя да прокара ключова разпоредба за бюджета. Премиерът на Италия нарече отсъствието на няколко души по време на гласуването „инцидент“, но според политически анализатори някои от членовете на коалицията, сред които и министърът на икономиката Джулио Тремонти, ясно демонстрират различията си със своите партньори.
Анализатори обаче смятат, че правителството вероятно няма да падне веднага, но е под въпрос способността му да предприеме действия в условията на силен натиск върху икономиката. Лихвите по държавните облигации са изключително високи, което застрашава още повече и без това свръхзадлъжнялата Италия.
Според политическия коментатор Масимо Франко страната може да изпадне в политическа криза всеки момент. Призивите на опозицията за оставка на Силвио Берлускони се засилиха. Освен това премиерът среща достатъчно неодобрение и от коалиционните си партньори заради начина му на управление, както и съдебните дела срещу него, които опетниха репутацията на Италия.
Миналия месец правителството на Берлускони успя да прокара икономически мерки на стойност 60 млрд. евро само за няколко седмици. Изпълнението на редица важни икономически реформи, както и продажбата на държавни активи, бяха отложени.
преди 13 години Инвеститорът Джордж Сорос и около 100 бивши европейски високопоставени политици публикуваха отворено писмо с призив към правителствата на държавите от еврозоната да разрешат възможно най-бързо дълговата криза, тъй като в противен случай световната финансова система може да рухне.Сорос вижда изход от кризата в специални еврозаеми.Сорос обвини Меркел за нестабилното евроСорос съветва Гърция и Португалия да излязат от кризатаСорос: Кризата е по-тежка от тази след фалита на Lehman отговор Сигнализирай за неуместен коментар