Броят на българите и румънците, регистрирани в Белгия като самонаети, е нараснал 50 пъти за последните 10 години. Това съобщава тази сутрин вестник "Либр Белжик", като се позовава на данни от изследване на Фламандската федерация на средната класа.
Изданието уточнява, че статутът на самонает позволява на гражданин от ЕС да получава социални помощи от приемащата държава, след като е натрупал поне три години трудов стаж в чуждата страна.
Според публикацията 42 процента от българите и румънците декларирали нулеви годишни доходи, а 21 на сто от тях заявявали, че печалбите им са над 10 000 евро на година. По тази причина държавният секретар по въпросите на измамите в социалния сектор Карл Девлис е препоръчал отнемането възможно най-бързо на правата на онези, които злоупотребяват с тях.
Докато през 2001 г. самонаетите в Белгия българи и румънци са били 275, днес броят им достига 13 600, се посочва в информацията. Самонаетите от страните, присъединили се към ЕС след 2004 г., работят основно в сферите на строителството и промишлеността, слабо представени са в сектора на търговията и почти отсъстват от другите отрасли.
Проучването показва, че самонаетите в Белгия холандци, италианци и французи работят основно в областта на търговията, свободните професии и промишлеността. Общо 57 на сто от самоосигуряващите се чужденци са от страни от т.нар. Стара Европа, като през 2001 г. техният дял е бил 78 процента.
Според статистиката "новите европейци", сред които поляци, българи и румънци, са били едва три процента от самонаетите в Белгия през 2001 г., докато сега всеки четвърти самонает произхожда от страна от Източна или Централна Европа.
В информацията се отбелязва, че за последните години броят на самонаетите чужденци в Белгия се е повишил със 70 на сто. В Брюксел един от трима с такъв статут е чужденец, като тенденцията е всеки втори самонает в столицата да е гражданин на чужда страна.
(БТА)