Кой ще има полза от това и как?
Гражданите и бизнесът ще извлекат полза от този данък чрез допълнителни бюджетни постъпления, които биха могли да бъдат използвани за стимулиране на икономическия растеж и просперитета в ЕС.
Държавите-членки също ще имат полза от този нов поток входящи средства Ч както като пряко финансиране на собствените си бюджети, така и като намалени вноски в бюджета на ЕС.
Накрая, данъкът върху финансовите сделки би могъл да се превърне в нов "собствен ресурс" на Европейския съюз за финансиране на европейските политики от полза за всички.
Какви рискове би могло да породи въвеждането на такъв данък? Какви решения се предлагат за намаляването им?
Основните рискове са свързан с отражението на данъка (т.е. кой поема крайната данъчна тежест), преместването на финансовите институции в други държави, икономически сътресения и потенциална загуба на конкурентоспособност.
За да се намалят тези рискове, в предложението се предвиждат ниски данъчни ставки (различни за различните продуктови групи), много широка данъчна основа, подходящи критерии за определяне на териториалното прилагане на данъка (облагане на мястото на установяване на финансовата институция) и хармонизиран обхват.
Кои са следващите стъпки?
Предложението сега трябва да се обсъди и приеме единодушно от държавите членки в рамките на Съвета на министрите на ЕС, след като Европейският парламент даде становище.
Успоредно с това Комисията ще проучи начините за въвеждане на данък върху финансовите сделки на световно равнище, в частност с международните си партньори в рамките на Г-20.
преди 13 години Тези кого си мислят че лъжат? Всеки данък накрая удря крайният потребител. Едно време така ни лъжеха че ДДСто било за фирмите а не за хората ХА ХА! Искам да останат САМО целеви данъци. Пътен данък, данък смет ...нека въведат данък Парламент, данък Полиция, данък Пожарна, но да знам като плащам нещо, къде отиват тези пари. Е няма такава наглост. Изкарал съм си пари, взема ми се ДОД (или данък печалба там, кога как дойде). После обаче, на всяка покупка, която правя, айде и ДДС. Като си купувам някакъв актив, айде данък та и такса. Като го продавам, айде пак данък та и такса. Така не се излиза от криза, Излиза се, като се направи така, че парите да отиват при тези, които измислят и създават нещо, а не при бюрократите, които после да ги разпределят както намерят за добре (най-вече за тях самите) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Да въвеждаш данък върху облигациите, в момента когато се оплакваш от липса на дългосрочно финансиране, е някаква евро форма на шизофрения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години браво. а досега защо е нямало такъв? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Чиновници... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години С едната ръка хващат бизнеса за гърлото, а с другата ще го потупват насърчително по рамото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар