Къде ще се прилага данъкът?
Данъкът ще се прилага на територията на 27-те държави членки на Европейския съюз. Той ще обхваща всички финансови сделки, при условие че поне една от страните по сделката е установена в държава членка на ЕС и че дадена финансова институция, установена на територията на съответната държава членка, е страна по сделката.
Ако държавите от ЕС прилагат национален данък върху финансовите сделки, той трябва да е в съответствие с правилата на ЕС. Всички страни от ЕС ще трябва да спазват минималните ставки за облагане на различните видове сделки.
Как практически ще се облага дадена сделка?
Страните по сделката ще плащат дължимия от всяка от тях данък в държавата, в която са местни лица за данъчни цели.
Как такъв данък ще се вписва в данъчните системи на държавите членки?
Белгия, Кипър, Франция, Финландия, Гърция, Ирландия, Италия, Румъния, Полша и Обединеното кралство вече са въвели някакъв вид на данък върху финансовите сделки. На тези държави може да се наложи да изменят националните си правила, за да ги приведат в съответствие с предлаганите от Комисията.
Това означава, че държавите членки ще трябва да прилагат минималната ставка и да хармонизират данъчната основа в съответствие с правилата на ЕС за данъка върху финансовите сделки. Останалите държави членки ще трябва да въведат данъка във вида, предложен от Комисията.
За какво ще се използват постъпленията от данъка върху финансовите сделки?
Като всеки друг данък, данъкът върху финансовите сделки може да подхрани изразходваните в обществен интерес публични финанси. Ако данъкът върху финансовите сделки е на равнище ЕС, част от постъпленията по него могат да отидат в бюджета на ЕС, а друга част да се използва за финансиране на бюджетите на държавите членки.
Въпреки че обща практика в бюджета на ЕС и националните бюджети е постъпленията от определен данък да не бъдат използвани за дадена политика, следва да се отбележи, че немалък дял от бюджета на ЕС се отделя за стимулиране на икономическия растеж и заетостта, както и за посрещане на глобалните предизвикателства като развитието и изменението на климата.
преди 13 години Тези кого си мислят че лъжат? Всеки данък накрая удря крайният потребител. Едно време така ни лъжеха че ДДСто било за фирмите а не за хората ХА ХА! Искам да останат САМО целеви данъци. Пътен данък, данък смет ...нека въведат данък Парламент, данък Полиция, данък Пожарна, но да знам като плащам нещо, къде отиват тези пари. Е няма такава наглост. Изкарал съм си пари, взема ми се ДОД (или данък печалба там, кога как дойде). После обаче, на всяка покупка, която правя, айде и ДДС. Като си купувам някакъв актив, айде данък та и такса. Като го продавам, айде пак данък та и такса. Така не се излиза от криза, Излиза се, като се направи така, че парите да отиват при тези, които измислят и създават нещо, а не при бюрократите, които после да ги разпределят както намерят за добре (най-вече за тях самите) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Да въвеждаш данък върху облигациите, в момента когато се оплакваш от липса на дългосрочно финансиране, е някаква евро форма на шизофрения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години браво. а досега защо е нямало такъв? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Чиновници... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години С едната ръка хващат бизнеса за гърлото, а с другата ще го потупват насърчително по рамото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар