Каква е разликата между операциите на регулирания и тези на извънборсовия пазар?
Повечето деривативи се търгуват на регулирани пазари. Продуктите, търгувани на тези пазари, трябва да бъдат стандартизирани с оглед прозрачността на търгуването.
Нестандартизираните продукти се търгуват на т. нар. извънборсови пазари на деривативи. Структурата на извънборсовите деривативи не е толкова стандартизирана, като освен това те се търгуват на двустранна основа (между две страни).
Какъв е принципът на местното лице?
Облагането с данъка върху финансовите сделки ще се основава на принципа на приемане на финансовата институция или търговец за местни лица за данъчни цели. Данъчното облагане, следователно, ще се извършва в държавата членка, в която се приема, че е установена финансовата институция, участваща в сделката. Това би спомогнало да се намали рискът от делокализация, тъй като дадена финансова сделка ще бъде облагана винаги, когато участва местно лице за данъчни цели в ЕС, дори ако е била извършена извън ЕС.
Как ще се събират постъпленията и кой ще бъде облаган?
Основните данъкоплатци ще бъдат финансовите институции, които извършват финансови сделки, т.е. банките, инвестиционни посредници, други финансови институции като застрахователните компании, борсовите посредници, пенсионните фондове, предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа, фондовете за алтернативни инвестиции като хедж фондовете и т.н.
Кои сделки ще бъдат обхванати?
Комисията предложи данъкът да се събира от всички сделки с финансови инструменти между финансовите институции, ако поне една от тези институции се смята за установена в Европейския съюз. Въпросните финансови инструменти са акции, облигации, деривативи и структурирани финансови продукти. Няма значение дали сделките се извършват на регулиран или на извънборсов пазар - и в двата случая те ще бъдат обложени.
преди 13 години Тези кого си мислят че лъжат? Всеки данък накрая удря крайният потребител. Едно време така ни лъжеха че ДДСто било за фирмите а не за хората ХА ХА! Искам да останат САМО целеви данъци. Пътен данък, данък смет ...нека въведат данък Парламент, данък Полиция, данък Пожарна, но да знам като плащам нещо, къде отиват тези пари. Е няма такава наглост. Изкарал съм си пари, взема ми се ДОД (или данък печалба там, кога как дойде). После обаче, на всяка покупка, която правя, айде и ДДС. Като си купувам някакъв актив, айде данък та и такса. Като го продавам, айде пак данък та и такса. Така не се излиза от криза, Излиза се, като се направи така, че парите да отиват при тези, които измислят и създават нещо, а не при бюрократите, които после да ги разпределят както намерят за добре (най-вече за тях самите) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Да въвеждаш данък върху облигациите, в момента когато се оплакваш от липса на дългосрочно финансиране, е някаква евро форма на шизофрения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години браво. а досега защо е нямало такъв? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Чиновници... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години С едната ръка хващат бизнеса за гърлото, а с другата ще го потупват насърчително по рамото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар