Защо Комисията настоява за данък върху финансовите сделки в световен мащаб?
Данъкът върху финансовите сделки е необходим не само на равнище ЕС, а и на световно равнище, тъй като финансовите пазари са все по-тясно обвързани помежду си и имат глобално измерение.
Като предлага данък върху финансовите сделки първо на равнище ЕС, Комисията се надява да успее да постигне въвеждането на такъв данък в световен мащаб в рамките на Г-20.
Комисията обсъжда въвеждането му още от 2009 г. на различни форуми на Г-20 (Питсбърг, Торонто). С подкрепата на сегашното френско председателство на Г-20, въвеждането на данък върху финансовите сделки на световно равнище би могло да присъства на дневен ред при следващата среща на най-високо равнище на Г-20 в Кан на 3 и 4 ноември.
Какво представлява данъкът върху финансовите сделки?
Данъкът върху финансовите сделки (ДФС) е данък, обикновено с много ниска ставка, който се прилага към финансовите сделки. Финансова сделка е налице при обмена на финансови инструменти между банките или другите финансови институции.
Финансовите инструменти от своя страна включват ценните книжа, облигациите, акциите и деривативите. Те не включват операциите, обичайно извършвани от банките в отношенията им с клиенти на дребно - домакинства или предприятия, освен когато се отнасят до покупко-продажба на акции или облигации.
Какво е финансова институция?
С цел да се избегне заобикалянето на данъчните разпоредби, определението на финансова институция в предложението на Комисията обхваща широк кръг институции, като основните сред тях са инвестиционните посредници, регулираните пазари, кредитните институции, застрахователните дружества, предприятията за колективно инвестиране и техните ръководители, фондовете за алтернативни инвестиции (като хедж фондовете), дружествата за финансов лизинг и предприятията със специална инвестиционна цел.