IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК одобри въвеждането на данък върху търговията с акции и облигации

Предстои отделните парламенти да приемат решението, предлага се ставка в размер на 0,1% върху стойността на сделките

15:18 | 28.09.11 г. 5
Автор - снимка
Създател
ЕК одобри въвеждането на данък върху търговията с акции и облигации

Защо Комисията настоява за данък върху финансовите сделки в световен мащаб?

Данъкът върху финансовите сделки е необходим не само на равнище ЕС, а и на световно равнище, тъй като финансовите пазари са все по-тясно обвързани помежду си и имат глобално измерение.

Като предлага данък върху финансовите сделки първо на равнище ЕС, Комисията се надява да успее да постигне въвеждането на такъв данък в световен мащаб в рамките на Г-20.

Комисията обсъжда въвеждането му още от 2009 г. на различни форуми на Г-20 (Питсбърг, Торонто). С подкрепата на сегашното френско председателство на Г-20, въвеждането на данък върху финансовите сделки на световно равнище би могло да присъства на дневен ред при следващата среща на най-високо равнище на Г-20 в Кан на 3 и 4 ноември.

Какво представлява данъкът върху финансовите сделки?

Данъкът върху финансовите сделки (ДФС) е данък, обикновено с много ниска ставка, който се прилага към финансовите сделки. Финансова сделка е налице при обмена на финансови инструменти между банките или другите финансови институции.

Финансовите инструменти от своя страна включват ценните книжа, облигациите, акциите и деривативите. Те не включват операциите, обичайно извършвани от банките в отношенията им с клиенти на дребно - домакинства или предприятия, освен когато се отнасят до покупко-продажба на акции или облигации.

Какво е финансова институция?

С цел да се избегне заобикалянето на данъчните разпоредби, определението на финансова институция в предложението на Комисията обхваща широк кръг институции, като основните сред тях са инвестиционните посредници, регулираните пазари, кредитните институции, застрахователните дружества, предприятията за колективно инвестиране и техните ръководители, фондовете за алтернативни инвестиции (като хедж фондовете), дружествата за  финансов лизинг и предприятията със специална инвестиционна цел.

Последна актуализация: 22:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Lazy
преди 13 години
Тези кого си мислят че лъжат? Всеки данък накрая удря крайният потребител. Едно време така ни лъжеха че ДДСто било за фирмите а не за хората ХА ХА! Искам да останат САМО целеви данъци. Пътен данък, данък смет ...нека въведат данък Парламент, данък Полиция, данък Пожарна, но да знам като плащам нещо, къде отиват тези пари. Е няма такава наглост. Изкарал съм си пари, взема ми се ДОД (или данък печалба там, кога как дойде). После обаче, на всяка покупка, която правя, айде и ДДС. Като си купувам някакъв актив, айде данък та и такса. Като го продавам, айде пак данък та и такса. Така не се излиза от криза, Излиза се, като се направи така, че парите да отиват при тези, които измислят и създават нещо, а не при бюрократите, които после да ги разпределят както намерят за добре (най-вече за тях самите)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
Sh00tHer
преди 13 години
Да въвеждаш данък върху облигациите, в момента когато се оплакваш от липса на дългосрочно финансиране, е някаква евро форма на шизофрения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 1
0pk
преди 13 години
браво. а досега защо е нямало такъв?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
melon
преди 13 години
Чиновници...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
assen@partners1993.c
преди 13 години
С едната ръка хващат бизнеса за гърлото, а с другата ще го потупват насърчително по рамото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още