IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК одобри въвеждането на данък върху търговията с акции и облигации

Предстои отделните парламенти да приемат решението, предлага се ставка в размер на 0,1% върху стойността на сделките

15:18 | 28.09.11 г. 5
Автор - снимка
Създател
ЕК одобри въвеждането на данък върху търговията с акции и облигации

Защо Комисията предложи въвеждането на нов данък за финансовия сектор?

Причините са основно две:

От самото начало на текущата криза финансовият сектор се възползва от значителна финансова подкрепа от държавата, поради което е справедливо да допринесе за разрешаването.

Една координирана рамка на равнище ЕС би спомогнала за изграждането на по-стабилен вътрешен пазар на финансовите услуги, тъй като ще се избягва изкривяването на конкуренцията и ще се насърчава непоемането на прекомерен риск при търгуването на ценни книжа. Тя ще бъде и силен импулс за въвеждането на такъв данък в световен мащаб.

Защо е необходимо въвеждането на данък върху финансовите сделки на равнище ЕС?

За изграждането на стабилен вътрешен пазар на финансовите услуги е уместно е да се създаде единен данък на равнище ЕС. С данъка върху финансовите сделки ще се предотврати укриването на данъци и двойното данъчно облагане, като също така ще се сведе до минимум изкривяването на конкуренцията в рамките на единния пазар на ЕС.

Целта на предложението не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, действащи самостоятелно.

Подкрепя ли се въвеждането на данък върху финансовите сделки?

Да. Според най-новото проучване Евробарометър 65 на сто от европейските граждани подкрепят въвеждането на данък върху финансовите сделки.

Има ли сега преференциален подход за финансовите услуги в сравнение с останалите сектори?

Да. Финансовите услуги са, в повечето случаи, освободени от ДДС (поради трудности при оценяване на облагаемата основа). Това води до сравнително по-малко облагане на финансовите услуги.

Освен това финансовият сектор реализира печалба с много висок марж и се ползва от неявна държавна подкрепа в условията на настоящата икономическа криза.

Последна актуализация: 22:52 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Lazy
преди 13 години
Тези кого си мислят че лъжат? Всеки данък накрая удря крайният потребител. Едно време така ни лъжеха че ДДСто било за фирмите а не за хората ХА ХА! Искам да останат САМО целеви данъци. Пътен данък, данък смет ...нека въведат данък Парламент, данък Полиция, данък Пожарна, но да знам като плащам нещо, къде отиват тези пари. Е няма такава наглост. Изкарал съм си пари, взема ми се ДОД (или данък печалба там, кога как дойде). После обаче, на всяка покупка, която правя, айде и ДДС. Като си купувам някакъв актив, айде данък та и такса. Като го продавам, айде пак данък та и такса. Така не се излиза от криза, Излиза се, като се направи така, че парите да отиват при тези, които измислят и създават нещо, а не при бюрократите, които после да ги разпределят както намерят за добре (най-вече за тях самите)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
Sh00tHer
преди 13 години
Да въвеждаш данък върху облигациите, в момента когато се оплакваш от липса на дългосрочно финансиране, е някаква евро форма на шизофрения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 1
0pk
преди 13 години
браво. а досега защо е нямало такъв?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
melon
преди 13 години
Чиновници...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
assen@partners1993.c
преди 13 години
С едната ръка хващат бизнеса за гърлото, а с другата ще го потупват насърчително по рамото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още