IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС не постигна консенсус за въвеждането на данък върху банковите операции

Париж и Берлин се застъпват за данъка, защото са на мнение, че така принуждават банките да дадат своя принос за стабилизирането на финансовата система в Европа

15:54 | 17.09.11 г. 4
<p style="margin-bottom: 0cm;">
	Жан-Клод Трише (вторият вдясно) разговаря с полския финансов министър Ян Винсент-Ростовски (вдясно), докато финансовите министри на страните от ЕС позират за снимка по време на срещата на ЕКОФИН във Вроцлав. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Жан-Клод Трише (вторият вдясно) разговаря с полския финансов министър Ян Винсент-Ростовски (вдясно), докато финансовите министри на страните от ЕС позират за снимка по време на срещата на ЕКОФИН във Вроцлав. Снимка: Ройтерс

В Европейския съюз няма единна позиция по въвеждането на данък върху банковите операции. Това заяви днес полският финансов министър Ян Винсент-Ростовски на пресконференция след неофициалното заседание на Съвета по икономически и финансови  въпроси на ЕС в полския град Вроцлав, предаде ИТАР-ТАСС.

"По въпроса за въвеждане на данък върху банковите операции мненията на страните членки на ЕС се различават много и няма консенсус", отбеляза Ростовски, представяйки резултатите от срещата. "Дискусия за това имаше и ще работим (по въпроса)", допълни той, като подчерта, че "това не е ключов елемент за стабилизиране на финансовата ситуация".

Еврокомисарят за вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние на свой ред заяви, че Европейската комисия тази година ще предложи законодателни норми по тази инициатива, "но решение ще бъде взето на равнище Съвет на ЕС и Европарламент".

Париж и Берлин, които се застъпват за този данък, са на мнение, че по този начин принуждават частните банки да дадат своя финансов принос за стабилизирането на финансовата система в Европа.

Вчера Вашингтон се обяви срещу данъка върху финансовите транзакции.

Министърът на финансите на САЩ Тимъти Гайтнър, който също взе участие в срещата на европейските си колеги във Вроцлав, за пореден път остро разкритикува европейската инициатива от следващата година да бъде въведен данък върху банковите транзакции.

За първи път американски финансов министър присъства на такава среща, което е признак, че САЩ все повече се опасяват от глобалното влияние на европейската дългова криза, отбеляза Асошиейтед прес.

Еврозоната е в по-добро икономическо състояние, отколкото някои големи развити държави, заяви днес в края на съвещанието на финансовите министри от ЕС в Полша президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише, цитиран от Франс прес. Като цяло Европейският съюз и еврозоната са вероятно в по-добро положение от икономиките на други големи развити страни, каза той.

Трише призна, че са допуснати "грешки на равнище отделни държави", но подчерта, че тези грешки "са на път да бъдат поправени".

Президентът на ЕЦБ припомни, че се очаква дефицитът в еврозоната тази година да достигне около 4,5 процента от брутния вътрешен продукт. САЩ прогнозират дефицит от 8,8 процента от БВП тази година.

Над 30 хил. души се очакваше да се включат в планираните във Вроцлав протести срещу мерките за строги икономии. Мащабът на проявата, свикана по призив на Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП), принуди европейските министри да променят спешно програмата си.

"Те ще си тръгнат по-рано, понеже полицията не иска да предизвиква гнева на демонстрантите, като им попречи да протестират", каза за АФП представителка на организаторите на министерската среща. Пресконференцията след съвещанието също бе изтеглена с час по-рано.

ЕКП, която обхваща 83 профсъюзни организации от 36 европейски страни, организира протестите, за да изтъкне "необходимостта от промяна и солидарност и да каже "не" на наложените строги ограничения заради задълбочаващата се дългова криза, посочи в комюнике конфедерацията.

Организацията изразява съжаление, че в еврозоната липсват средства за борба срещу сътресенията на пазарите, като еврооблигациите, които биха дали възможност дългът да бъде споделен, на което Германия твърдо се противопоставя.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:01 | 28.08.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още