IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Под 75% от частните кредитори на Гърция са заявили участие в спасителния план

Схемата е в основата на втория финансов пакет за страната, като целта е да се осигури участие на частния сектор от поне 90%

13:01 | 17.09.11 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос (вдясно) и управителят на гръцката централна банка Георгиос Провопулос пристигат за неформална среща на ЕКОФИН във Вроцлав днес. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос (вдясно) и управителят на гръцката централна банка Георгиос Провопулос пристигат за неформална среща на ЕКОФИН във Вроцлав днес. Снимка: Ройтерс

По-малко от 75% от частните кредитори на Гърция са заявили, че ще участват в схемата за обратно изкупуване на гръцки облигации. Това е доста под целта от 90%, която страната си постави и може да застраши втория спасителен пакет на еврозоната за Атина, съобщава Ройтерс.

Няколко източници, запознати с процедурата, са споделили пред агенцията, че 70-75% от банките, застрахователите и другите частни държатели на гръцки дълг са заявили участие в схемата, която е критичен елемент в новия план за подкрепа на Гърция на стойност 109 млрд. евро.

По-малкото участие ще трябва да бъде компенсирано или от други държави от еврозоната, или кредиторите ще трябва да приемат отписване на по-голяма част от главницата по облигациите (понастоящем 21%).

МВФ е обявил, че ще се обърне отново към банките, за да се опита да повиши участието в схемата по-близо до 90%.

Белгийският финансов министър Дидие Рендер омаловажи потенциалните спънки от по-ниското от участие в схемата, посочвайки, че ако е необходимо, Европейският механизъм за финансова стабилност може да компенсира недостига.

Ще имаме окончателните данни в средата на октомври и ако се потвърди участие в рамките на 70-75%, ще трябва да потърсим инструментите, с които можем да реагираме. Дотогава механизмът за стабилност ще бъде усилен, е казал той.

Механизмът ще получи нови правомощия, които ще му позволят да оперира на вторичния пазар на облигации, да удължава превантивно кредитни линии към затруднени правителства и да подпомага рекапитализирането на банките.

„Това е едно от решенията. Ако частният сектор не поеме отговорността, някой трябва да го направи“, казва Рендер, имайки предвид държавите от еврозоната.

Гърция също е дала знак, че разполага с фондове, заделени за банките, които могат да се използват за попълване на недостига при непълно участие в схемата за изкупуване на облигации.

На страната й бе отпусната 110 млрд. евро двустранна помощ от ЕС и МВФ, седмият транш от която се очаква да бъде преведен в средата на октомври, ако инспекторите от ЕС, МВФ и ЕЦБ преценят, че Атина е изпълнила целите за бюджетни рестрикции.

Междувременно държавите от еврозоната се споразумяха да отпуснат на Гърция втори финансов пакет на стойност 109 млрд. евро, стига да се осигури значително участие на частния сектор.

През юли частните кредитори на Гърция приеха да отпишат дълг на страната в размер на 37 млрд. евро чрез схема за обратно изкупуване и размяна на облигации.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:35 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още