САЩ и Европа представляват различни заплахи за световното икономическо възстановяване и въпреки слабия ръст в САЩ, дълговата криза в еврозоната е по-вероятно да попречи на възстановяването, заявява Пол Донован от Global Economics пред CNBC.
„Нека направим бърза проверка на реалностите в САЩ – всички данни, публикувани за реалната икономика през този месец излязоха по-добри от очакваното, ... по-добри от търсените от пазара“, твърди Донован.
Той добави, че има причини за оптимизъм за възстановяването в САЩ, а медиите надценяват значимостта на дълговата криза, предизвиквайки негативни чувствана пазарите.
„Данните за доверието са негативни, но защо? Заради вълна след вълна от публикации във всички медии през миналия месец, които ви казват, че дълговата криза е огромна. Има проблеми в САЩ, но потребителите харчат повече, имат повече приходи, има повече работни места, най-накрая и банките в последното проучване заявяват, че са подготвени да отпускат повече пари ... Това не е силно възстановяване, но в същото време това, което си мислим, че има в момента, е прекалено“, обоснова се Донован.
Той определи еврото като „пробита“ валута и разкритикува политиците за липсата на реален поглед и поради тази причина - за липсата на умения да намерят решение на дълговата криза.
„Погледнете Европа, там има много по-голям проблем, имаме монетарен съюз, който не работи и политици, които са с около две години назад от мястото, където трябваше да се намират“, посочи експертът.
„Има проблеми в банковата система ... имаме нужда от финансов съюз, имаме нужда от хармонична банкова структура и имаме нужда хора като Щарк от Европейската централна банка да замълчат“, добави той, визирайки члена на борда на директорите на банката Юрген Щарк, отговарящ за икономическите и монетарни анализи. „Ако успеем да направим това през следващите няколко години, тогава ще започнем да мислим по-положително за Европа“, каза още Донован.
Той намира идеята на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози за въвеждане на данък върху финансовите транзакции в целия Европейски съюз за „абсолютно катастрофална“.
„Аз работя за швейцарска банка, така че, честно казано, искам еврозоната наистина да направи това. То ще бъде чудесно, що касае работата на швейцарска банка във Великобритания защото означава нарастващата волатилност на пазарите, нарастващата премия за риск и нарастващите разходи за финансиране за корпорациите и правителствата в еврозоната. Не мога да си представя по-нелепо предложение“, изтъкна експертът.
Според него „мръсният политически бизнес“ задушава възможността за решение на кризата и европейските лидери са по-загрижени за печеленето на политически точки, отколкото за икономическите решения.
„Това, което искаме, е европейски държавник. Не политик. Да се появи държавник, да поеме водачеството и да каже: Знаете ли, смятам да правя онова, което е в интерес на Европа“, изтъква Донован.
Той обаче смята, че, тъй като положението става „невъзможно лошо“, политиците ще бъдат принудени да предприемат „спешни действия“ в отговор на изключителната волатилност на световните пазари.
преди 13 години "Крадеца САЩ".......вика....."Дръжте Крадеца"...!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Когато Господ създал гърка, евреина плакал безутешно цели три дни !!! Европейците губят вярата в еврото. Икономиката на EU вече набира скорост по наклона към пропастта . Просто не е възможно една организация с различна култура, език, икономика и интереси да успее да предприеме необходимите мерки за предовратяване на идващата катастрофа .Трябва да си луд за да вярваш във валутата на един измислен съюз'',който освен всичко си няма и централна банка! Май ще се сбъдне една от прогнозите и за разпада на ЕС. Класния ръководител на Гърците са САЩ - гледат от тях, плюскат, пият и слушат бузуки, а другите ги кредитират. Има ли по-нагли от Гърците правят стачки за да не бачкат да плащат. Дали банкрутът на САЩ не е подготовка за хиперинфлация. Според много експерти хиперинфлацията на долара и на основните световни валути е неизбежна. Засега е ясно колко може да струва временното спасяване на Гърция, Италия и Испания. Не е ясно обаче защо Германия ще иска да ги спасява. Светлото бъдеще на ЕС вече е в миналото. Глобалната финансова олигархия иска да спаси властта си над света даже с демонтирането на САЩ и ЕС. Така нареченият от нас "капиталипсис", т.е. апокалипсисът на капитализма започва! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Просто смешни коментари правите. Asko как реши че Гърците са мързеливци.Защо не отидеш да видиш как се работи там в сравнение с България тук почечето хора отбиват номера и работят 1 месец за дневната надница на един европеец .До преди 1 година бяхме донори на Европейския съюз .Не виждам на какво отгоре можеш да критикуваш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Трябва да бъдем по-спокойни - след прекратяване на сегашната държавна финансова грешка, заради която се развива криза, същата тази криза ще се премахне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Европа има сериозна нужда от промени , защтото мързеливци като гърци и тем подобни които са взимали и още взимат бастословни заплати , харчат и не искат да си намалят стандарта ,а Америка им била виновна!Тези държави ще фалират ,поради неправилно управлание ,а американците се измъкват от ситуацията по своя си начин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години през ден или всеки ден ще се покаже някой Хамериканец и ще вземе АКЪЛ да дава за Европа. Нали си имат печатарчето БЕН и китайчетата да им купуват зелените дъждовничета. истината е харчи толкова колкото изработваш, а химериканците от 45-та живеят като паразитират върху останалия свят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар