Богатите страни членки на ЕС рискуват да изгубят ключов източник на растеж на фона на дълговата криза в еврозоната, ако решат да намалят инфраструктурните фондове за Полша, заяви в интервю за Ройтерс полският министър на регионалното развитие Елжбета Бенковска.
Варшава, която в момента е ротационен председател на ЕС до 31 декември, се подготвя да бъде домакин на първите консултации за следващата многогодишна бюджетна рамка на ЕС през септември, като експертите очакват тежка битка между чистите донори и чистите бенефициенти на регионалната помощ.
"От една страна трябва да мислим разумно за спестяванията, но от друга страна трябва да инвестираме (...) Ако се ограничим само до съкращения, компаниите няма да има от какво да живеят, а компаниите плащат данъци и създават работни места," посочи Елжбета Бенковска.
Полша, която е най-голямата бивша социалистическа страна присъединила се към ЕС през 2004 година, в момента е най-големият бенефициент на "кохезионните фондове", от които се финансират инфраструктурните проекти.
Според финансовата рамка до 2013 г. Полша ще получи около 68 млрд. евро. Анализатори са изчислили, че Варшава може да получи 80 млрд. евро или 21% от очаквания за страната брутен вътрешен продукт (БВП) през 2011 г., ако проектопредложението за дългосрочната бюджетна рамка на ЕС за 2014-2020 г. бъде одобрено.
Европейската комисия предложи повишаване на разходите по кохезионната политика до 376 млрд. евро за 2014-2020 г. спрямо 348 млрд. евро през настоящата многогодишна бюджетна рамка.
Богатите страни членки на ЕС като Великобритания, която се стреми да ограничи разходите вътре в страната, настояват за намаляване на кохезионните фондове, които представляват около една трета от бюджета на ЕС.
Последните вълнения на финансовите пазари, необходимостта правителствата да предприемат по-решителни мерки за намаляване на разходите, докато еврозоната спасява финансово затруднените си страни членки, само ще увеличи натиска върху бюджета на ЕС и вноските на страните членки.
Според Елжбета Бенковска обаче орязването на такива разходи може да навреди и на донорите. "Някои страни членки третират кохезионната политика като подпомагане на бедните. Нашето проучване недвусмислено показа, че парите, похарчени в Полша при прилагането на тази политика са донесли значителна полза за "старите 15" страни членки на ЕС," добави тя.
"Най-голяма е била ползата за нашите най-близки икономически партньори. Германците са получили обратно 85 евроцента за всяко евро, което са платили за прилагане на кохезионна политика в Полша. Кохезионната политика не е игра, в която няма победители", посочи Елжбета Бенковска.
Тя отбеляза, че европейските фондове са помогнали на Полша да преживее световната финансова криза през 2009 г., когато тя остана единствената страна членка на ЕС, избегнала рецесията.