Задълженията на гръцките банки към европейската централна банка са нараснали през юни със стремителна скорост, надхвърляйки 100 млрд. евро, съобщи гръцката централна банка, цитирана от РИА „Новости“.
Според оповестените данни, в края на юни задлъжнялостта е достигнала 103 млрд. евро спрямо 97,5 млрд. през май.
Увеличеното финансиране се обяснява с масовия отлив на депозити от гръцките банки, предизвикал проблеми с ликвидността.
През последните няколко месеца евтините кредити на ЕЦБ, гарантирани с гръцки държавен дълг, са основното средство, което задържа банките в страната на повърхността.
В рамките на новия спасителен план за Гърция от миналата седмица, ЕЦБ се съгласи да приеме ограничен фалит на Гърция.
Предвижда се частните инвеститори да продадат гръцки държавни облигации с отстъпка около 21% или да заменят настоящите ценни книжа с нови, чийто срок за погасяване ще бъде до 30 години.
При това ЕЦБ отново отказа да приема като гаранция просрочени облигации, макар в момента да приема гръцки държавни облигации от банките в страната, независимо от рейтинга й.
Вчера международната рейтингова агенция Moody`s понижи кредитния рейтинг на Гърция с 3 степени до "Са" - последното ниво преди "фалит", а в петък Fitch обяви, че ще понижи рейтинга на страната до "ограничен фалит".
За да изключат възможността за катастрофални последици за гръцките банки, европейските лидери се съгласиха да предоставят 35 млрд. евро допълнителни гаранции за подобряване на ликвидността им.