Изпадналата в тежка финансова криза Гърция поиска изплащането на тлъст чек от германската компания Siemens, пише в свой материал германският икономически ежедневник Handelsblatt.
По информация на вестника в следващите няколко дни правителството в Атина ще изпрати до Siemens покана за изплащане на глоба заради скандала на стойност до 200 млн. евро. Германската компания обаче не е съгласна с гръцкия иск и е подала жалба за това в мюнхенски съд, от който очаква да постанови, че няма причини за подобно гръцко искане. В крайна сметка, въпреки дългото разследване, нямаше никакви годни доказателства за корупционни плащания в Гърция.
Още в началото на годината, след като 11-месечното парламентарно разследване, показало, че действията на германската компания са донесли загуби за гръцките данъкоплатци в размер на 2 млрд. евро, приключи, стана ясно, че правителството възнамерява да заведе дело срещу Siemens.
“Гърция ще търси компенсации за щетите, които е понесла от корупционните практики, които са били използвани от вашата компания в миналото”, се посочва в писмо на гръцкия държавен министър Харис Пампукис до гръцкия клон на Siemens.
През последните няколко месеца между компанията и Федералната република течаха интензивни разговори.
Разследванията по аферата за корупция в германския концерн се водят още от 2006 г. Засечени са съмнителни плащания в размер на над 1 млрд. евро, по-голямата част от които нелегално са били прехвърлени в чужбина и са били използвани за подкупи. Разкритията сочат, че става дума за най-големия до момента скандал с корупция в германската фирмена история.
Сред замесените страни е и Гърция заради доставката на системите C4I, които са й продадени от германската фирма в сътрудничество с американската SAIC за нуждите на Олимпийските игри през 2004 г. Разследването показа, че високопоставени служители в гръцкия клон на Siemens са раздавали пари, за да получат подкрепата на политици. Според информацията най-големи подкупи са се плащали преди откриването на Олимпийските игри в Атина през 2004 г. с цел получаване на гаранции, че компанията ще спечели поръчка за осигуряване сигурността на спортното събитие.
преди 13 години Със същите мотиви (корупционни практики) България трябва да наложи по 200 млн евро на: Лукойл, Булбанк, Сосиете Женерал, ОББ, Солвей, Е-ОН, ЕВН, ЧЕЗ, Вива Венчърс, Италочименти, Холсим, Титан цимент, Глобул, Аустрия Телеком и т.н., и т.н., всички видни "приватизатори" от прехода... отговор Сигнализирай за неуместен коментар