Международният валутен фонд е одобрил вчера превеждането на транш от 3,2 млрд. долара на Гърция, който трябва да помогне на страната да погаси дължимите през този месец задължения и да подкрепи икономическия растеж, предава Ройтерс.
Траншът е петият от договорената през миналата година от МВФ и ЕС финансова помощ за Гърция в размер на 110 млрд. евро. С него отпуснатите на страната средства от МВФ досега достигат 17,4 млрд. евро. През миналата седмица финансовите министри от еврозоната отпуснаха своята част от петия транш в размер на 12 милиарда евро.
Засега програмата за финансова помощ не успява да възстанови доверието в гръцките финанси и се подготвя нов пакет, който да покрие нуждата от финансиране на Атина до 2014 година, като европейските лидери се опитват да привлекат и частните кредитори.
Според новия управляващ директор на фонда, Кристин Лагард, Гърция е отбелязала прогрес, но има да свърши още много работа.
”Програмата дава сериозни резултати: бюджетният дефицит намалява, икономиката се ребалансира, а конкурентността й постепенно се подобрява”, посочва тя в четвъртия си ден начело на институцията.
„При толкова много предстоящи важни структурни реформи обаче остават значителни предизвикателства. Необходима е трайна фискална корекция, за да не се задържи дефицитът на неустойчиво високи нива, а реформите, стимулиращи производителността трябва да се ускорят, за да не се прекъсне възобновяването на икономическия растеж”, уточнява шефът на МВФ.
Реформите трябва да включват въпросите с голямото неравенство при облагането на трудовите доходи и неефективната съдебна система, допълва тя.
”Продължаващата подкрепа от страна на ЕЦБ остава жизненоважна за управлението на ликвидността на страната”, изтъква директорът на МВФ.
“Справянето на Гърция с дълговата криза зависи от навременното и енергично провеждане на програмата за бюджетно оптимизиране, както и от продължаващата подкрепа на европейските й партньори и участието на частния сектор”, казва Лагард.
Лагард отчита напредъка на Гърция във фискалната сфера чрез набелязването на мерки за снижаване на бюджетния дефицит до 3% от БВП до 2014 г.
Тя е окачествила приватизационната програма на страната за продажба на активи за 50 млрд. долара до 2015 г. като много амбициозна, но е приветствала създаването на независима приватизационна агенция, която ще подпомогне процеса.