Въпреки вероятните протести на страните-членки на ЕС Европейската комисия (ЕК) предлага нови източници за финансиране на европейския бюджет за следващите години.
В представените тази вечер предложения за бюджета на ЕС за 2014-2020 г. се предвижда и въвеждането на европейски данък добавена стойност. В предложенията, разпространени от комисията, се отбелязва, че така ще отпадне практиката за удържане на част от събирания ДДС от националните власти.
Общият бюджет на ЕС няма да бъде увеличаван. Германия и други големи държави обаче са против въвеждането на специални данъци за финансиране на общността. „Очаквам тежки дискусии през следващите месеци“, заяви председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу, цитиран от Financial Times. "Предлагаме амбициозен и същевременно отговорен бюджет", заяви още Барозу.
При общ бюджет от над 972 млрд. евро за шест години, за насърчаване на образованието ЕК предвижда 15,2 млрд. евро, както и 70,2 млн. евро за утвърждаване на международния образ на ЕС.
По стратегията "Хоризонт 2020" за проучвания са предвидени 80 млрд. евро, които да помогнат за постигането на
водеща позиция в областта на конкурентоспособността и за разкриването на нови работни места.
По новата програма "Да свържем Европа" (Connecting Europe) се предвиждат общо 50 млрд. евро, които ще бъдат насочени за трансгранични проекти в областта на инфраструктурата, енергийните връзки, технологиите. За регионална политика, осигуряваща растеж, са предвидени 376 млрд. евро. За продължаването на общата селскостопанска политика се предлага бюджет от 371,72 млрд. евро.
Според разпространените данни най-ограничени са бюджетите за борба с престъпленията и тероризма (4,1 млрд. евро) и по политиките за предоставянето на убежище и миграцията - 3,4 млрд. евро.