IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Pimco: За Европа няма резервен изход

Предизвикателството пред Европа се състои в това, че еврото беше създадено без механизъм за напускане на валутния съюз, казва Ричард Кларида

13:17 | 25.06.11 г. 1
Автор - снимка
Създател
Pimco: За Европа няма резервен изход

Европейските лидери трябва да се примирят с валутен съюз, създаден без предвидена за напускането му опция, и в същото време да се справят с дълговата криза в региона, казва Ричард Кларида, стратегически съветник на Pacific Investment Management Co., най-големият облигационен фонд в света, цитиран от Bloomberg.

„Предизвикателството пред Европа се състои в това, че еврото беше създадено без механизъм за напускане на валутния съюз“, казва Кларида. „Сега те трябва да създадат подобен механизъм в движение.“

На двудневната си среща в Брюксел, европейските лидери поеха ангажимента да застанат зад Гърция, в случай, че гръцкият премиер Георгиус Папандреу успее да прокара пакет от нови бюджетни съкращения. По този начин фалитът на средиземноморската страна ще бъде предотвратен за момента, а еврото ще бъде подкрепено.

Ако Гърция не използваше еврото, страната можеше да девалвира валутата си и така да понижи дълговите нива и да насърчи износа.

Планът зависи от способността на гръцкия премиер да прокара бюджетни съкращения за нови 78 млрд. евро през гръцкия парламент. Програмата беше договорена от експерти на Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ).
Доходността по гръцките, ирландските и португалските облигации показва, че спасителните планове за тези страни може би нямат желания ефект. „Имаме три страни, които са на системи“, казва Кларида. „Спредовете които наблюдаваме по техните облигации говорят, че подкрепата която получават може да не се окаже достатъчна“.

Доходността по пет годишните ирландски облигации е с 11,6% по-голяма от доходността по еквивалентните германски бонове. През февруари спредът по ирландските облигации беше едва 5,8%. Положението с Португалия е подобно. През февруари португалският спред беше 3,5%, а сега е вече 11.8%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:09 | 20.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 1
ПИЧ
преди 13 години
Koлегите от Инвестор, вижте проучете какво мислят в нашето М-во на финансите, относно финансирането на еврооблигацитте чиито падеж идва през 2013 и 2015 год.. Нищо чудно пазарите да ни "обуят" с 1-2-3% спред отгоре, заради повишения риск в Региона, заради намаления Фискален резерв и прочие.Като прибавим и неидващите пари по линия на Европейските фондове и виж точно в 2013 г. положението никак няма да е розово (а пък 2013 е и предизборна година).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още