Международният валутен фонд (МВФ) заяви, че Испания трябва да увеличи усилията си за реформиране на икономиката, тъй като дълговата криза в Европа заплашва да погуби крехкия растеж в страната, пише Bloomberg.
„Ремонтът на икономиката е незавършен и рисковете са значителни“, казва базираният във Вашингтон фонд в годишната си оценка за испанската икономика. „Инерцията на реформите не трябва да бъде загубена“, за да може възстановяването да бъде подкрепено, а „неприемливо високата“ безработица, достигнала 21%, да бъде понижена, се казва в доклада.
Социалистическото правителство в Испания провежда най-дълбоките бюджетни съкращения за последните 3 десетилетия, като в същото време повашава пенсионната възраст.
На 10 юни премиерът Хосе Луис Родригес Сапатеро отмени правилата за договаряне на заплатите – последната от серия стъпки, имащи за цел понижаването на цената на кредитирането, достигнала една от най-високите си стойности за последното десетилетие заради все по-реалните очаквания за неизбежен фалит на Гърция.
„Финансовите условия могат допълнително да се влошат, тъй като отразяват нарастващите страхове около платежоспособността на отделни правителства в еврозоната“, казва МВФ. „Това може да окаже допълнителен натиск върху цената за финансирането на Испания и нейните банки и съответно да се отрази на икономиката“.
МВФ призова испанското правителство, което през последната година прие две поправки в трудовото законодателство, да проведе допълнителни реформи, за да понижи рекордната за Европейския съюз (ЕС) безработица.
„Някои хронични проблеми за испанската икономика, особено слабият ръст на производителността и нефункциониращият пазар на труда, остават да бъдат разрешени“, казва МВФ.
Фондът призова „за повишаване на доверието във фискалната консолидация, приключване на реформата във финансовия сектор, както и смели стъпки в реформата на трудовия пазар“.
Испанският финансов министър Елена Салгадо заяви, че докладът на МВФ е „неочаквано позитивен“. Фондът отчита, че правителството в Мадрид е „приело серия мерки за разрешаване на основните икономически проблеми, пред които е изправена страната“.
Правителството обеща да съкрати бюджетния си дефицит до 6% от брутния вътрешен продукт (БВП) през тази година и до 3% през 2013 г. от 9,2% през 2010 г.
Предвидените мерки включват орязване на заплатите в публичния сектор и замразяване на пенсиите. Посрещането на средносрочните цели „вероятно ще изисква допълнителни мерки“, посочва фондът, чийто прогнози за испанската икономика не са толкова оптимистични, колкото тези на правителството в Мадрид.
Икономическият растеж, воден от износа, ще се повишава „постепенно“ до 1,5% и в последствие до 2% в средносрочен план, казва МВФ.
Испанското правителство прогнозира ръст от 1,3% през тази година, 2,3% през следващата и 2,4% през 2013 г. Салгадо заяви, че потвърждава тези очаквания и че данните за растежа през първото тримесечие не са в противоречие с прогнозата.
Спредът между лихвите по 10-годишните испански и 10-годишните германски цени книжа днес се понижи до 251 базисни пункта от 261 базисни пункта на 20 юни. Този показател достигна 282 пункта миналата седмица – стойност, близка до рекордните 298 пункта от 30 ноември миналата година.
преди 13 години Митев, на всички им писна вече от "твоя капан", почини си малко... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Испания е в "Капана на парите" и при изпълнение на непълноценни съвети от представители на МВФ кризата е неизбежна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар