Белгия се справя добре с икономиката въпреки липсата на правителство от една година насам, но положението ще се усложни в бюджетен план с очакваното забавяне на икономическия растеж в близките месеци, прогнозират анализатори от финансово-застрахователната компания ING, цитирани от Франс прес.
Днес се навършва цяла година, откакто Белгия е без истинско правителство след последните парламентарни избори на 13 юни 2010 г. Рекордно дългият срок има вероятност да продължи още дълго, толкова дълбоки изглеждат различията между фламандци и франкофони.
"За щастие от началото на политическата криза белгийската икономика беше здраво подкрепяна от световния растеж", посочва икономистът от ING Филип Льодан.
Макар че икономическият растеж на Белгия се очаква да бъде 2,3% през 2011 година, "пикът" вече е достигнат и е твърде възможно през следващите тримесечия да настъпи глобално охлаждане, се казва в анализа.
А едно забавяне на икономическия растеж ще ограничи автоматичното намаляване на бюджетния дефицит. Поради това, за да се разчита на възстановяване на равновесието през 2015 година, с което се ангажира Белгия, е много важно да се вземат някои мерки за строги икономии, изтъква Льодан. Според него през следващите седмици натискът върху политическите партии ще се засили да съставят правителство.
При това положение има три възможни решения: или партиите да постигнат общо съгласие, което е за предпочитане според експертите от ING, като най-вероятно бъдат прехвърлени допълнителни правомощия към регионите, за което настоява Фландрия; или да бъде съставено временно правителство с програма на ограничени икономии; или, ако разногласията останат прекалено големи, още през есента да бъдат организирани предсрочни избори.
Това би било "най-лошият сценарий", тъй като би довел до нова загуба на време и възможно понижаване на рейтинга на Белгия от рейтинговите агенции, според Ай Ен Джи. Освен това едни нови избори най-вероятно няма да решат сегашните политически проблеми, се заключава в анализа.
(БТА)