Пътната карта за развитието на енергетиката в Европа до 2050 г. трябва да бъде готова до края на тази година. Европейският съюз ще има дългосрочна единна политика за развитието на енергийния сектор, като целта е постигане на конкурентоспособен, устойчив и сигурен енергиен отрасъл. За това са се договорили министрите на енергетиката на ЕС по време на неформалното заседание, проведено в Будапеща, в което участва и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, съобщиха от ведомството.
Държавите-членки на общността се стремят към 80-процентно намаление на въглеродните емисии до 2050 г. спрямо нивата от 1990 г. "За да постигне тази цел, България залага на максимално използване на местните ресурси", е обявил министър Трайков по време на заседанието.
Страната ще разчита на повишаването на енергийната ефективност, чистите въглищни технологии и използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Опцията за използване на ядрената енергия също е отворена, като е необходимо да се знае пълната цена с включени разходи за безопасност и отработено гориво, обяснил Трайков.
Целта за сериозно намаляване на въглеродните емисии поставя на дневен ред и въпросът за т.нар. въглеродно изтичане (невъзможността на някои компании да се справят с екологичните инвестиции). Постигнато е съгласие да се проведе отделен диспут за социалните и икономическите ефекти от прехода към нисковъглеродна икономика.
На срещата министрите са дискутирали и възможностите за развитие на общ европейски енергиен пазар, както и единната енергийна политика спрямо трети страни.
Тема на неформалното заседание са били и разработваните в момента единни критерии за стрес тестовете на ядрените инсталации в Европа.
Бъдещите стрес тестове ще се провеждат от оператора на съответната централа, а резултатите ще бъдат проверявани от регулиращия орган на държавата, станало ясно от дискусиите. Последен етап от технологията на стрес тестовете е партньорската проверка от международната общност. Този процес се очаква да приключи до края на 2011 г.