Европейският съюз обяви, че режимът на Муамар Кадафи е изгубил контрол над повечето петролни и газови находища в страната, съобщава Асошиейтед прес, цитирайки еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.
Според Йотингер контролът върху газовите и петролните залежи в Либия е преминал в ръцете на местни кланове или лидери на временни местни администрации, които започнаха да се появяват след бунтовете и хаоса извън столицата Триполи.
Директорът на либийската Националната петролна корпорация Шукри Ганем отхвърля твърденията на Йотингер. Според Ганем всички петролни и газови находища, рафинерии, терминали и инсталации са добре защитени и безопасни. Според него добивът на петрол в Либия е намалял с 50% заради евакуацията на чуждестранни работници и персонал. На терминала в Брега, както и на други терминали, танкери товарят петрол за износ, каза Ганем.
Безредиците в Либия предизвикаха сериозно безпокойство на световния петролен пазар заради опасността протестите да обхванат и други страни членки на ОПЕК в района. Според Асошиейтед прес това би довело до сериозен недостиг на петрол и газ, до рязко увеличаване на цените и до блокиране на усилията за възстановяване от икономическата криза.
Асошиейтед прес съобщава, че петролният терминал в Тобрук, в източната част на Либия, е подновил работа, макар и не с пълен капацитет.
преди 13 години По какви сметки и на какво основание ще искат да се превежда имено на тяхно име? Човек мислиш ли, че някой това го интересува? Грешен ти е върпоса :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Интересно, как ще оперират тези нови местни шейхове с петрола: По какви сметки и на какво основание ще искат да се превежда имено на тяхно име? Отделно, как те ще гарантират, че "бунтовници" няма да драснат клечката на някой терминал или пък, няма да насочат /докато камиларят е жив, опасността съществува/ някой самолет с ракети натам? отговор Сигнализирай за неуместен коментар