Само преди две години страни от Европейския съюз са отпуснали лицензи на стойност 160 млн. евро за износ за Либия на малки оръжия и екипировка за заглушаване на електронни устройства, показват данни от доклад на ЕС, цитиран от Euobserver.
Според доклада на ЕС за износа на оръжия, публикуван през януари и касаещ 2009 г., страните членки са отпуснали общо лицензи за износ за Либия на стойност 687,6 млн. евро през разглежданата година. По-скорошните данни за износа за страната са непълни.
През 2009 г. Малта е отпуснала лицензи и е осъществила доставки на малки оръжия за Либия за 79,7 млн. евро, показват данните. Белгия е отпуснала лицензи за 18 млн. евро, а България – за 3,7 млн. евро.
Германия е лидер по лицензи за екипировка за заглушаване на електронни устройства с отпуснати разрешения на стойност 43,2 млн. евро, следвана от Великобритания (за 20,7 млн. евро) и Италия (за 1 млн. евро).
В понеделник представители на ЕС заявиха, че заглушаването на сигналите на мобилните телефони, на интернет връзките и GPS услугите от страна на либийските власти възпрепятства опитите за евакуиране на приблизително 5000 жители на ЕС.
Италия пък „води“ по продажби на военни самолети с лицензи на стойност 107,7 млн. евро за самолети, а Франция и Португалия са отпуснали такива лицензи за съответно 17,5 млн. евро и 14,5 млн. евро.
Пол Холтъм, експерт по контрола върху оръжията към шведската неправителствена организация Sipri, коментира, че Русия е традиционен доставчик на оръжия за Либия, но ЕС се е включил в този бизнес, след като ООН отмени през 2003 г. наложеното на Либия ембарго за доставка на оръжия. Тогава висши представители на британските, френските и италианските власти са започнали да пътуват до Либия с делегации от ръководители на компании от оръжейния и петролния сектор.
Все пак европейските правителства не винаги са толкова цинични, колкото внушават данните от доклада. През 2009 г. Белгия, в отговор на протести на неправителствени организации, е отнела лиценз на компанията FN Herstal за доставка на малки оръжия на стойност 11,5 млн. евро за елитните части на армията на Муамар Кадафи и за полицията.
През 2008 г. пък Великобритания е блокирала доставка от страна на компанията York Guns на 130 хил. автомата Калашников за Либия с мотива, че те може да бъдат препродадени на воюващите формирования в Судан.