Европейските индекси приключиха петъчната сесия смесено, като най-слабо се представи миннодобивният сектор, поради нови изисквания за банките в Китай, пише MarketWatch.
Stoxx Europe 600 се понижи с 0,04% до 291 пункта, след зелената вълна през последните 5 сесии.
Европейските индекси бяха повлияни и от неубедителния старт на Уолстрийт.
Миннодобивният сектор в Европа претърпя най-значителен спад, като сред губещите се нареждат BHP Billiton PLC, Rio Tinto PLC и Anglo American PLC.
Според Джошуа Реймънд, пазарен стратег на City Index, спадът в сектора се ускорява, след като Китай за втори път тази година повиши размера на задължителните банкови резерви само 10 дни, след като увеличи лихвените си проценти за трети път през последните четири месеца.
„Когато Китай затяга финансовите изисквания, винаги наблюдаваме подобна пазарна реакция“, казва Реймънд.
Спадът в миннодобивния сектор се отрази най-тежко на британския FTSE 100, който изгуби 0,07% до 6083 пункта
Изключение в сектора прави Lafarge в Париж, след като компанията обяви споразумение за коопериране с Anglo American, както и планове за съкращаване на дълговете на компанията с най-малко 2 млрд. евро през 2011 г. Компанията беше сред най-добре представилите се компоненти на френският CAC 40, който се повиши с 0,12% до 4157 пункта.
Слабо представяне отбеляза и банковият сектор. В Париж BNP Paribas SA изгуби 0,90%. В Лондон Barclays PLC се понижи с 1,02%.
Инвеститорите събират печалбите си след няколко сравнително силни седмици за банковия сектор, казва Реймънд. От понеделник до четвъртък акциите на Barclays се повишиха с над 7%.
Акциите на гръцката National Bank of Greece, която е собственик на Обединена българска банка се повишиха, след като NBG предложи сливане с Alpha Bank.
Акциите на някои нефтени и газови компании се понижиха поради напрежението в Близкия изток.
Германският DAX 30 спечели 0,29% до 7427 пункта.
Commerzbank AG разчупи негативната тенденция в банковия сектор и спечели над 3%. Банката ще представи резултатите си в сряда.
Сред губещите в Берлин се нареждат Daimler AG и BMW AG. Автомобилопроизводителите имат значителен износ за Китай и поради тази причина са чувствителни към прогнозите за растеж в страната.